Medulla spinalis yaralanmalı bireylerde alt ekstremite ortezi kullanım memnuniyetinin fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between orthosis satisfaction, functional independence and quality of life of spinal cord injured individuals using lower extremity orthosis
- Tez No: 819444
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akyüz, S., Medulla Spinalis Yaralanmalı Bireylerde Alt Ekstremite Ortezi Kullanım Memnuniyetinin Fonksiyonel Bağımsızlık Düzeyi ve Yaşam Kalitesi ile İlişkisinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez- Ortez ve Biyomekani Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023 Bu çalışmanın amacı Medulla Spinalis Yaralanmalı (MSY) bireylerde alt ekstremite ortezi kullanım memnuniyeti ile fonksiyonel bağımsızlık ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya yaş ortalaması 42,38±17,91 olan 107 birey dahil edildi. Ortez memnuniyeti Quebec Yardımcı Teknoloji Kullanıcı Memnuniyeti Değerlendirme Anketi, Fonksiyonel bağımsızlık Spinal Kord Yaralanması Bağımsızlık Ölçeği (Spinal Cord Independence Measure III- SCIM III), yürüyüş Walking Index for Spinal Cord Injury II (WISCI II) skalası, yaşam kalitesi Short form 36 (SF-36) anketi ile değerlendirildi. Ortez memnuniyeti ile fonksiyonel bağımsızlık ve yaşam kalitesi parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı (p>0,05). Bireyler aldıkları WISCI II skoruna göre terapötik ambulasyon ve fonksiyonel ambulasyon gruplarına ayrıldığında gruplar arasında ortez memnuniyeti açısından fark saptanmadı (p>0,05). Bireyler kullandıkları alt ekstremite ortez çeşidine göre gruplandırıldığında, ortez memnuniyeti yardımcı cihaz memnuniyeti puanı en yüksek grup dorsifleksiyon bandı kullanan grup olarak belirlendi. Diğer gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Bireyler nörolojik düzeylerine göre gruplandırıldığında, ortez memnuniyeti yardımcı cihaz memnuniyeti puanı en yüksek grup L1-L5 seviyesine sahip grup olarak bulundu. Diğer gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Akyüz, S., Investigation of the Relationship Between Orthosis Satisfaction, Functional Independence and Quality of Life of Spinal Cord Injured Individuals Using Lower Extremity Orthosis, Hacettepe University Graduate School Health Sciences Prosthetics-Orthotics and Biomechanics Department, Master Thesis, Ankara, 2023 The aim of this study was to examine the relationship between satisfaction with lower extremity orthosis use and the levels of quality of life and functional independence in individuals with Spinal Cord Injured. A total of 107 individuals with a mean age of 42,38±17,91 were included in the study. Orthosis satisfaction was assessed using the Quebec Assistive Technology User Satisfaction Assessment Questionnaire. Functional independence was measured using the Spinal Cord Independence Measure ( S CIM III), and quality of life was evaluated using the Short Form 36 (SF-36) questionnaire. Gait assessment was performed using the Walking Index for Spinal Cord Injury (WISCI II) scale. No statistically significant correlation was found between orthosis satisfaction and functional independence with quality of life parameters (p>0.05). Patients were divided into therapeutic ambulation and functional ambulation groups according to their WISCI II score and no significant difference in orthosis satisfaction was observed between the two groups (p>0.05). The patients were grouped based on the type of lower extremity orthosis they used. Among the groups, the group with the highest orthosis satisfaction score was the group that used the dorsiflexion band orthosis and no difference was found among the other groups (p>0.05). The patients were also grouped according to their neurological levels. Among the groups, the group with the highest orthosis satisfaction score was the group with L1-L5 level, and no difference was found among the other groups (p>0.05). As a result of the study, the lack of correlation between orthosis satisfaction with functional independence and quality of life indicates that the study is an important step in investigating which factors affect orthosis satisfaction in individuals with SCI. Since the use of orthoses is an indispensable part of the rehabilitation process in individuals with SCI, it is thought to be appropriate to plan studies on orthosis satisfaction and provide a different perspective to professionals working in the field.