Yapısalcı eleştiri odağında Osman Türkay'ın tiyatroları üzerine bir inceleme
A study on Osman Türkay's theater in the focus of stcuctural criticism
  1. Tez No: 819466
  2. Yazar: HATİCE SANDIKKAYA ÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTAÇ ERGÜN ATBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Osman Türkay, Kıbrıs Türk yazınının dünya çapında ünlenmiş, İngilizce yazdığı şiirlerle iki kez Nobel edebiyat ödülüne aday olmuş ve kitapları otuzdan fazla dilde yayımlanmış ozanı, tiyatro ve deneme yazarıdır. Şiirleriyle ödüller almış Türkay, Türk ve dünya yazınını, bilim, sanat ve felsefe alanında yapılmış çalışmaları da yakından izlemiş, önemli dergi ve gazetelerde çok sayıda eleştiri, deneme ve makale yazmıştır. Dünyanın pek çok ülkesinden çok sayıda ödüller almış Türkay'ın Piramit Üçlüsü adlı tiyatro eseri içinde birbirini tamamlayan ve Mısır tarihi ve mitolojisini konu alan“Sandıkta Ölüm”,“Bir Kozmik Psikodram”ve“Kıyametten Sonra Da Savaş”adlı üç farklı oyun bulunmaktadır. Türkay'ın ikinci tiyatro eseri Ölümsüzlük Acısı, konusunu Babil ve Sümer mitolojisi ile Gılgameş Destanı'ndan almaktadır. Mitolojik, felsefi, psikanalitik, ekolojik, metinlerarası vb. okumalara da açık olan bu anlatıların yapısalcı yöntemle okunması, anlambirimlerin, anlambirimleri kuran yapıların ve dikotomilerin görünürlüğünün pekişmesi açısından yararlı bulunmuştur. İnsanlığın en eski söylenlerini, anlatılarını konu alan eserler, bu ilk anlatıları kıyamet sonrasına kadar genişletmiştir. Daha sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Osman Türkay is a world-renowned Turkish Cypriot poet, playwright and essayist, who has been nominated for the Nobel Prize twice for his poems written in English, and whose books have been published in more than thirty languages. Türkay, who received awards for his poems, closely followed Turkish and world literature, studies in the fields of science, art and philosophy, and wrote many criticisms, essays and articles in important journals and newspapers. Türkay's play Pyramid Trio, which has received numerous awards from many countries of the world, has three different plays,“Death in the Chest”,“A Cosmic Psychodrama”and“Battle After the Apocalypse”, which complement each other and are about Egyptian history and mythology. Türkay's second play, The Pain of Immortality, takes its subject from Babylonian and Sumerian mythology and the Epic of Gilgamesh. Mythological, philosophical, psychoanalytic, ecological, intertextual etc. The reading of these narratives, which are also open to readings, with the structuralist method has been found useful in terms of reinforcing the visibility of semantics, structures that establish semantics, and dichotomies. The works dealing with the oldest myths and narratives of humanity extended these first narratives until after the apocalypse. Daha sonra doldurulacaktır.