Koklear implantlı hastalarda implant sonrası rehabilitasyondan fayda görme üzerine etkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of effective factors on benefiting from post-implant rehabilitation in patients with cochlear implants
- Tez No: 819476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÇAYPINAR ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kohlear implant ileri ve çok ileri şiddette sensörinöral işitme kaybı olan insanlara sesi modifiye ederek iletmeyi sağlayan elektronik bir medikal cihazdır. Koklear implant, koklea içine yerleştirilen, elektriksel akım sağlayan elektrot dizilimden oluşmaktadır. KI işitmenin elektronik olarak gerçekleşmesini ve iletinin direkt olarak işitme sinire aktarılmasını sağlar. Kokleanın içerisinde bulunan saç hücreler, mekanik ses dalgalarını elektriksel uyaranlara dönüştürürler. Ülkemizde her yıl büyük çoğunluğunu çocuk bireylerin oluşturduğu binlerce koklear ameliyetı yapılmaktadır. İşitme engelli ya da işitme güçlüğü çeken küçük çocuklar için, küçük yaştan itibaren bir koklear implant kullanmak, konuşma ve dil becerilerini geliştirmek açısından çok önemlidir. 24 aylık olmadan koklear implant ameliyatı uygulanan ve eğitim alan çocukların, daha büyük yaşta implant uygulanan akranlarına göre; işitme, dinleme, anlamlandırma ve konuşmada daha başarılı, bilişsel ve akademik kazanımlarında da iyi performans gösterdikleri gözlenmektedir. Rehabilitasyon eğitimi, koklear implanttan duyulan sesleri anlama konusunda eğitilmesini içerir. Ameliyat sonrası konuşma ve dışardan duyulan sesler, hastaya farklı gelebilir. Beynin, bu sesi anlamdırmak için zamana ve eğitime ihtiyacı vardır. Bu çalışmada doğuştan ya da sonradan çok ileri derecede işitme kayıplı bireylerin uygulanan koklear implant ameliyatı sonrası rehabilitasyon eğitiminden fayda görmesi üzerine etkileri incelemektedir. Bireyin bu rehabilitasyon terapi eğitiminden fayda görmesi ve normal işiten yaşıtları ile aynı seviyede dil beceri ve kazanımları olmak üzere diğer becerilerini kazanması birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında bireyin; tanılanma yaşı, koklear implant yaşı, kazanılmış olan dil yaşı, kullanılan implant marka model ve elektrot sayısı, aile yaklaşımı ve rehabilitasyon eğitimi süresini kapsamaktadır. Aynı zamanda bireyin bu faktörler içinde unilateral ya da bilateral implant yaşı ve bilanguallite(çift dil) faktörleri göz önüne alınarak değerlenme yapılıp veriler toplanması hedeflenmiştir. Doğuştan çok ileri derecede ya da total işitme kayıplı özellikle 0-4 yaş bireyin implanttan önce rehabilitasyon eğitimine başlamış ve rehabilitasyon eğitimiyle kendi akran gruplarının dil, gelişimsel ve bilişsel seviyesini yakalamış olması beklenmiştir. Bireyin implant yaşı dil yaşına paralel olarak geliştiği bilinmektedir. Dil gelişim yaşı 4 yaş ve öncesi olduğu düşünülerek implant yaşı 4 yaş ve üzeri olan bireylerden bahsedilen akran seviyesine ulaşması ailenin rehabilitasyon eğitimindeki tutumu, yaklaşımı, sürekliliğinin önemini vurgulamaktadır. Bütün bu faktörler göz önünde bulundurularak bireyin akademik başarısı, işitsel başarısı ve gelişimi aynı zamanda bunlara bağlı olarak sosyal becerileri değerlendirerek sonuca ulaşılmayı hedeflemiştir. Yapılacak olan bu çalışma yetişkin, okul öncesi ve okul çağındaki bireylerin değerlendirilmesi ile yürütülecektir. Bu tez, bu kapsamda bunların hepsi için hastanın erken tanı, cihazlanma yaşı rehabilitasyon eğitimi sürekliliği ve süresi gibi karşılaştırması yapılarak arşiv kayıtları ve gözlem yolu ölçüm araçları kullanarak bu faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The cochlear implant (KI), also known as the bionic ear, which is widely applied to individuals with severe and profound hearing loss, especially to babies diagnosed with congenital hearing loss, started in the mid-1950s and was first used in clinics in the 1960s. It was made in the 's. It started in Anadolu University Medicosocial Hospital for the first time in our country in 1987. The ear, the organ responsible for our hearing, hears sounds up to 20-20,000 Hz. Congenital or acquired diseases etc. Hearing aids cannot help in severe and very severe hearing loss caused by other reasons. Individuals with severe and severe hearing loss cannot hear or make sense of almost any sound. For this reason, they cannot benefit from hearing aids that provide the advancement and amplification of the sound. In this sense, the cochlear implant converts sound energy into electrical energy. They enable the person to hear by stimulating the auditory nerve directly in the inner ear. Cochlear implant selection and post-implant training are important for the future life of individuals, especially for individuals with congenital hearing loss or severe and profound hearing loss that occurs in early childhood (ECD). This training involves training the brain to understand the sounds it hears from the cochlear implant. Postoperative speech and daily environmental sounds are different for the patient. The brain needs some time and training to understand what these sounds mean. In this study, the effects of cochlear implantation and post-cochlear implantation applied to individuals with congenital or later severe hearing loss on the individual's benefit in education were examined. It has been shown that the individual's benefit from the education he received during this education period and that he gains all other skills, including language skills, at the same level as his peers with normal hearing and other development, depend on many factors. Among these factors, the individual; age at diagnosis, cochlear implant age, acquired language age, implant brand model used, parents' approach and rehabilitation training period. Among these factors, unilateral or bilateral implantation of individuals, biological age, implant brand-model, presence of cochlear anomia and bilanguallite factors were taken into consideration. Based on the v collected data, children who had cochlear implant surgery before 24 months of age and received intensive therapy compared to their peers who were implanted at an older age; It is observed that they are better in hearing, voice and interpretation and speaking skills. In other words, it is seen that individuals diagnosed and implanted early, with non-congenital severe-to-very severe hearing loss or early implanted individuals with congenital total-severe hearing loss have achieved the language, developmental and cognitive level of their peer groups compared to other late implanted individuals. Considering that the age of receptive and expressive language development is 4 years and earlier, the fact that individuals with implant age 4 years and older reach the peer level mentioned, emphasizes the importance of the family's attitude, approach and continuity in rehabilitation education. Considering all these factors, the individual's academic success, auditory success, and cognitive development as well as social skills were evaluated accordingly