Gebelikte farklı abdominal egzersizler sırasındaki inter-rekti mesafesinin ultrasonografik görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of inter-recti distance during different abdominal exercises with ultrasonographic imaging in pregnancy
- Tez No: 819490
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada gebelerde abdominal kontraksiyona yol açan farklı egzersizler sırasında inter-rekti mesafesinde (İRM) meydana gelen anlık değişikliklerin ultrasonografik görüntülemeyle (USG) incelenmesi amaçlanmıştır. Randomize kontrollü ve çapraz geçiş tasarımlı bu çalışmaya iki (n=22) ve üçüncü trimesterdeki (n=18) 40 gebe dahil edilmiştir. Diastasis rekti abdominis (DRA) varlığı ve şiddeti parmak genişliği; abdominal yapılara ilişkin antropometrik özellikler mezura (rektus abdominis (RA) kası uzunluğu ve abdomen çevresi) ve USG (RA ve subkuten adipoz doku (SAD) kalınlığı); İRM değerleri de yine USG ile değerlendirilmiştir. Gebelerin %72.5'inde DRA bulunmuş olup oran üçüncü trimester grubunda daha fazladır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the instantaneous changes in the inter-recti distance (IRD) during different exercises that cause abdominal contraction, in pregnant women by ultrasonographic imaging (USI). In this randomized-controlled and crossover study, 40 pregnant women in the second (n=22) and third trimesters (n=18) were included. Presence and severity of diastasis recti abdominis (DRA) were evaluated with finger width; anthropometric features of abdominal structures were evaluated with tape measure (rectus abdominis muscle length and abdominal circumference) and USI (RA and subcutaneous adipose tissue thickness); IRD values were also evaluated by using USI. DRA was found in 72.5% of the pregnant women, and the rate was higher in the third trimester group (p0.05). The effects of posterior pelvic tilt and single leg raising on IRD differed according to groups and measurement levels.