Toplumdaki kişilerden ve hayvan kaynaklarından elde edilen materyallerde yüksek düzey vankomisine dirençli enterokokların araştırılması
Investigation of high-level vancomycin-resistant enterococci in materials obtained from individuals in the community and animal sources
  1. Tez No: 819548
  2. Yazar: DURU MISTANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÖZGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Enterokoklar, insan ve hayvanların normal florasında bulunan mikroorganizmalardır. Endokardit, yara ve üriner sistem enfeksiyonları ve septisemi gibi ciddi enfeksiyonlara neden olmaktadırlar. Günümüzde enterokok kökenlerinin çoğu intrensek olarak penisilinler, aminoglikozidler, sefalosporinler, monobaktamlar, trimetoprim-sülfametaksazol ve makrolidlere dirençlidir.Vankomisine de artan oranda direnç bildirilmektedir. VRE ilk defa 1988 yılında İngiltere'den sonra Fransa'dan bildirilmiş, bunu diğer Avrupa ülkeleri ve ABD'den bildirilen olgular ve VRE epidemileri izlemiştir. ABD gibi ciddi infeksiyon kontrol programlan uygulanan bir ülkede, nozokomiyal enfeksiyonlarda majör bir patojen haline gelmesine rağmen toplumda saptanmamıştır. Buna karşın Avrupa'da, hastanelerdeki düşük prevalansa rağmen toplumda, hayvanlarda ve gıda kaynaklarında geniş bir dağılım göstermektedir. Bu da glikopeptid benzeri antibiyotik olan avoparsinin hayvancılıkta büyüme faktörü olarak kullanılması ile ilişkilendirilmiş. Bu antibiyotiğin kullanımı Avrupa Birliği'nde 1997'de, ülkemizde ise 2002 yılında yasaklanmıştır. Ülkemizde 1998 yılmda ilk VRE Akdeniz Üniversitesinden bildirilmiştir. Son üç dört yıl içinde belirli merkezlerde VRE'ye bağlı salgınlar meydana gelmiştir. 2003 yılında Göztepe SSK. Eğitim Hastanesinde ilk VRE kökeni izole edilmiştir. Bu kolonize indeks vakadan yola çıkarak VRE kolonizasyonu araştırılmış ve 200 hastanın 18'inde(%9) VanA fenotipinde VRE ile kolonizasyon olduğu saptanmıştır. Muhtemel VRE kaynaklan açısından toplum ve hayvanlarda yüksek düzey VRE sürveyans çalışması yapıldı. Tavuk çiftliklerinden alman 300 dışkı örneğinde ortalama % 6,6 oranında yüksek düzey vankomisine dirençli VanA fenotipinde VRE tespit edilmiştir. Altta yatan bir hastalığı olmayan, hastanede yatmamış, son altı ay içinde antimikrobiyal tedavi almamış 100 kişinin dışkı örneklerinde VRE izole edilmedi. Fakat vankomisine doğal dirençli Pediococcus pentosaceus %12 ve identifiye edilemeyen yine vankomisine doğal dirençli Gram pozitif kok %4 olarak izole edildi. Yapılan çalışmada 230 çiğ tavuk etinde VRE saptanmadı. 10 farklı süpermarketten alman çiğ tavuk etinde %2; 10 farklı kasaptan alman çiğ tavuk etinde %5; ve SSK Göztepe Eğitim Hastanesi yemekhanesinden alman çiğ tavuk etinde %4 vankomisine doğal dirençli Pediococcus pentosaceus izole edildi. Bu bulgular VanA ile ilişkili yüksek düzey VRE'in hastanelerimizde daha yaygm olduğunu, toplum ve gıda kaynaklarında bulunmadığını ve hayvan dışkılarında var olan VRE'nin ise gerekli tedbirlerle azaltılabileceğini göstermektedir. Hastanelerimizde bu yönden gerekli tedbirlerin alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Enterococci are microorganisms that are part of the normal flora of humans and animals. They can cause serious infections such as endocarditis, wound infections, urinary system infections, and septicemia. Today, most enterococci are inherently resistant to penicillins, aminoglycosides, cephalosporins, monobactams, trimethoprim-sulfamethoxazole, and macrolides. Increasing resistance to vancomycin has also been reported. Today, most enterococcal strains are intrinsically resistant to penicillins, aminoglycosides, cephalosporins, monobactams, trimethoprim-sulfamethoxazole and macrolides. Increasing resistance to vancomycin is also reported. VRE (Vancomycin-Resistant Enterococci) was first reported in 1988 in France following the United Kingdom. This was followed by cases reported in other European countries and the United States, as well as VRE epidemics. Although it has become a major pathogen in nosocomial infections in a country like the United States, which implements serious infection control programs, it has not been detected in the community. In contrast, in Europe, despite low prevalence in hospitals, it is widely distributed in the community, animals, and food sources. This has been associated with the use of avoparcin, a glycopeptide-like antibiotic, as a growth factor in livestock. The use of this antibiotic was banned in the European Union in 1997 and in our country in 2002. The first VRE in our country was reported in 1998 at Akdeniz University. Outbreaks related to VRE have occurred in specific centers in the last three to four years. In 2003, the first VRE strain was isolated at Göztepe SSK. Education Hospital. Based on this colonized index case, VRE colonization was investigated, and it was found that 18 out of 200 patients (%9) were colonized with VRE of VanA phenotype. A high-level VRE surveillance study was conducted in terms of potential VRE sources in the community and animals. In 300 fecal samples obtained from chicken farms, VRE with a VanA phenotype resistant to vancomycin at a rate of % 6.6 was detected. VRE was not isolated from the fecal samples of 100 individuals who had no underlying disease, had not been hospitalized, and had not received antimicrobial treatment in the last six months. However, vankomycin-resistant Pediococcus pentosaceus was isolated at a rate of %12, and unidentified vankomycin-resistant Gram-positive cocci were isolated at a rate of %4. In the study, VRE was not detected in 230 raw chicken meat samples. VRE was isolated at a rate of %2 in raw chicken meat obtained from 10 different supermarkets, %5 in raw chicken meat obtained from 10 different butchers, and %4 in raw chicken meat obtained from the SSK Göztepe Education Hospital canteen, which were naturally resistant to vancomycin Pediococcus pentosaceus. These findings indicate that high-level VRE associated with VanA is more common in our hospitals, not found in the community and food sources, and that VRE present in animal feces can be reduced with necessary precautions. Necessary measures should be taken in our hospitals in this regard.