Obezitenin maternal ve fetal obstetrik sonuçlara etkisi
Effect of obesity on maternal and fetal obstetric results
  1. Tez No: 819547
  2. Yazar: SİNEM ECE KINDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelikte obezite dünya çapında artmaktadır. Bu çalışmada obezitenin maternal ve perinatal sonuçlar üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ağustos 2020 - Mayıs 2021 tarihleri arasında tekil doğum yapan 2548 gebe üzerinde bir kohort çalışması yapıldı. Çalışma için gerekli veriler hastane elektronik veri tabanı kayıtlarından elde edildi. Gebeler vücut kitle indeksi (VKİ) değerine göre kategorize edildi. Obstetrik ve perinatal sonuçlar gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 1274 gebe çalışma grubunda (obez) 1274 gebe kontrol grubunda (normal kilolu) olmak üzere toplam 2548 gebe dahil edildi. Çalışma grubunda VKİ 34,1±4,4 kg/m2, kontrol grubunda 22,7±2,0 kg/m2 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity in pregnancy is increasing worldwide. In this study, it was aimed to investigate the effect of obesity on maternal and perinatal outcomes. Materials and Methods: A cohort study was conducted on 2548 pregnant women who had a singleton delivery between August 2020 – May 2021. The data required for the study were obtained from the hospital electronic database records. Pregnant women were categorized according to their body mass index (BMI). Obstetric and perinatal outcomes were compared among BMI groups. Results: A total of 2548 pregnant women, 1274 of whom were in the study group (obese) and 1274 in the control group (normal weight), were included in the study. BMI was 34,1±4,4 kg/m2 in the study group and 22,7±2,0 kg/m2 in the control group.