Tip 1 diyabetes mellitus'lu çocuklarda tek plazma örnekleme ve gama kamera yöntemi ile glomerüler filtrasyon hızının hesaplanması
Glomerular filtration rate in type 1 diabetic adolescent by using singleplasma sample and gamma camera methods
  1. Tez No: 819551
  2. Yazar: FERAY ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN SAYIT BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada Tip 1 DM tanılı hastaların böbrek fonksiyonlarını tek plazma örnekleme ve gama kamera yöntemleriyle glomerüler filtrasyon hızlarını hesaplayarak değerlendirmeyi ve iki yöntemi karşılaştırmayı amaçladık. DM'da erken dönemlerde glomerüler hiperfiltrasyon saptandığı ve bu durumun diyabetik nefropati gelişimini hızlandırdığı bildirilmektedir. Çalışmaya dahil edilen ve Tip 1 DM tanı süresi 3 ay ile 18 yıl arasında değişen 36 hastada 2. saatteki dağılım hacmini gösteren tek plazma örnekleme yöntemi ile gama kamera yöntemi (Gate's) karşılaştırıldığında iki yöntem arasında tutarlılık %66.7 kappa değeri 0.314 ve p 0.034 olarak bulunmuştur. 130 ml/dk/m2'nin üzeri hiperfiltrasyon olarak değerlendirildiğinde 120.dk'da alınan tek plazma örnekleme yönteminde (vücut yüzey alanı düzeltmesi yapılmış) hastaların %75'inde; gama kamera yönteminde (Gate's) ise %56 oranında hiperfiltrasyon saptanmıştır. Diyetteki protein miktarının azaltılması filtrasyon basıncını korumak için önerilir. Gama kamera yönteminde Tonnesen formülü ile hesaplanan böbrek derinlikleri arttıkça GFR'nin azaldığı görülmüştür. Vücut yüzey alanı (BSA) ile normalize edilmiş Gate's analizi ile bulunan GFR arasında negatif yönde bir ilişki mevcuttu. Vücut yüzey alanı (BSA / m2) ile yağsız vücut kitlesi (LBM / kg) arasında lineer bir ilişki bulunmaktadır. İnsülin dozları (U/kg) ile tek plazma örnekleme ve gama kamera yöntemleriyle hesaplanan GFR değerleri arasında negatif yönde bir ilişki vardı. İnsülin dozları ile tek plazma örnekleme yönteminde saptanan GFR değerleri arasında bulunan pearson korelasyon katsayısı – 0.543 ve p = 0.01 idi. İnsülin dozları ile normalize edilmiş Gate's GFR değerleri arasında bulunan pearson korelasyon katsayısı – 0.461 ve p = 0.005 idi. Her hastadan doğrulama için ikişer plazma örneği alınmıştı. Bu plazma sayımlarından elde edilen GFR değerleri arasında (Rho = 0.833 ve p = 0.0001) bir ilişki mevcuttu. Yani her iki örnekleme arasında tutarlılık vardı. Mümkün oldukça iki yöntemi birlikte kullanarak daha fazla ve ayrıntılı bilgi sahibi olabiliriz. Ayrıca Tip 1 DM'da diyabetik nefropati gelişmesi beklenmeksizin rutin olarak böbrek fonksiyonlarınının değerlendirilmesi hastanın kliniği için gerekli bilgileri sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study we purposed to evaluate the renal functions of type 1 DM patients with glomerular filtration rate measurements by single plasma sampling and gamma camera methods and to compare these two methods. When single plasma sampling method and gamma camera method (Gate's) showing the second hour distribution volume was compared in 36 patients included in this study with type 1 DM diagnosis within 3 months and 18 years, consistency between two methods was found 66.7%, kappa value 0.314 and p was 0.034. When more than 130 ml/min/m2 was evaluated as hyperfiltration in single plasma sampling method taken at 120. minute (corrected for body surface area) 75% of patients and in gamma camera method (Gate's) 56% of patients were found to have hyperfiltration. At this point, decrease in protein content of the diet is suggested. In gamma camera method, GFR was found to decrease with increase in renal depth measured with Tonnesen formula. There was negative correlation with GFR found by Gate's analysis normalized with body surface area (BSA). There's linear correlation between body surface area (BSA/m2) and lean body mass (LBM/kg). Negative correlation was found between GFR values measured with gamma camera method and single plasma sampling with insulin doses (U/kg). Pearson correlation coefficient found between GFR values detected in single plasma sampling method with insulin doses was -0.543 and p was 0.01. Pearson correlation coefficient between Gate's GFR values normalized with insulin doses was -0.461 and p was o.005. Two plasma samples were taken from each patient for correction. There was a relationship between GFR values of these plasma counts. (Rho= 0.833 and p= 0.0001) It means there was consistency between each of these two samples. As a result, we can have more and detailed information when we use two methods together if possible.In addition, renal functions should be evaluated routinely in type 1 DM patients before diabetic nephropathy occurs.