Tip 1 diyabetes mellituslu çocuklara dijital oyun ve video animasyon ile verilen diyabet eğitiminin yaşam kalitesine etkisi
The effect of diabetes education given to children with type 1 diabetes mellitus with digital games and video animation on quality of life
  1. Tez No: 835459
  2. Yazar: GAMZE TINMAZ PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, Tip 1 Diyabetes Mellitus'lu çocuklara dijital oyun ve video animasyon ile verilen diyabet eğitiminin, yaşam kalitesine ve metabolik kontrole etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tek körlü, randomize kontrollü bir araştırmadır. Deney (n=27) ve kontrol grubu (n=28) olmak üzere toplam 55 Tip 1 Diyabetes Mellitus'lu çocuk ile yürütülmüştür. Deney grubuna dijital oyun ve video animasyonla diyabet eğitimi verilmiştir. Veriler eğitim öncesi, eğitim sonrası 3. ve 6. ayda toplanmıştır. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Diyabetes Mellitus'lu Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Metabolik Kontrol Parametreleri İzlem Formu”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U, Ki kare, Friedman ve Bonferroni Dunn testi kullanılmıştır. Eğitim öncesinde deney ve kontrol grupları arasında yaşam kalitesi puan ortalamaları açısından istatistiksel olarak fark bulunmazken (p>0,05), eğitim sonrasında deney grubundaki Tip 1 Diyabetes Mellitus'lu çocukların yaşam kalitesi toplam puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı bir şekilde yüksek olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of diabetes education given to children with Type 1 Diabetes Mellitus with digital game and video animation on quality of life and metabolic control. The study is a single-blind, randomized controlled trial. It was conducted with a total of 55 children with Type 1 Diabetes Mellitus, including the experimental (n=27) and control group (n=28). Diabetes education was given to the experimental group with digital games and video animations. Data were collected before the training, at the 3rd and 6th months after the training. Research data were collected with“Descriptive Information Form”,“Quality of Life Scale in Children with Diabetes Mellitus”and“Metabolic Control Parameters Follow-up Form”. In the analysis of the data, Mann Whitney U, Chi-square, Friedman and Bonferroni Dunn tests were used.