Erzurum vilayeti doğumlu Osmanlı uleması Bab-ı meşihat arşivi ulema sicil dosyalarına göre
The ottoman scholars born in Erzurum province according to Bab-i meşihat archive document
- Tez No: 819611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT HANİLÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Erzurum ilinin 1826-1895 tarihleri arasında büyütüp yetiştirdiği âlimleri tarihin eski ve tozlu sayfalarından gün yüzüne çıkararak onları hem bugüne ulaştırma hem de yerel tarihe faydalı olabilme amacı taşımaktadır. Bu tezin temel kaynağı İstanbul Müftülüğü bünyesinde bulunan Meşihat Arşivi'ndeki Erzurum başlığı altında kategorize edilmiş olan Sicill-i Ahvâl dosyalarıdır. Arşiv'in kütüphanesinde Osmanlı bürokratlarına dair çalışmalarda araştırmacıların çalışmalarına temel kaynak olabilecek yaklaşık 7000 civarında sicil dosyası bulunmaktadır. Çalışma giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Girişte Erzurum'un coğrafyası ve tarihi ile çalışmanın kaynakları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde Osmanlı Devleti'nde ilmiye teşkilatı ve teşkilatın kuruluş ve gelişim süreci aktarılmıştır. İkinci bölümde merkez ve taşra olmak üzere ilmiye teşkilatının görevlileri ve teşkilat içerisinde varoluş süreçleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde 1826-1895 yılları aralığında Erzurum'da doğmuş ve eğitim-öğretim hayatına ilk olarak Erzurum'da başlamış olan 44 âlimin tercüme-i hal varakalarından derlenen biyografileri sıralanmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to bring to light the scholars that Erzurum, one of the oldest settlements in Anatolia, raised and educated between 1826-1895 from the old and dusty pages of history and to bring them to the present day and to be useful for local The main source of this thesis is the files of Sicill-i Ahvâl categorized under the title of Erzurum in the Mashihat Archive of the Istanbul Mufti's Office. In the library of the archive, there are approximately 7000 registry files that can be the main source of researchers' studies on Ottoman bureaucrats. The study consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. In the introduction, the geography and history of Erzurum and the sources of the study are emphasized. In the first chapter, the organization of ilmiye in the Ottoman Empire and its establishment and development process are explained. In the second chapter, information is given about the officials of the ilmiye organization, both central and provincial, and the process of their existence within the organization. In the third section, the biographies of 44 scholars who were born in Erzurum between 1826-1895 and started their education in Erzurum are listed. The conclusion provides a general evaluation of the study.