Erzurum Vilayeti 10 numaralı (Hicri 1224 tarihli) Ahkâm Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (S.1-30)
Transcription and evaluation of the Judgement Registers of Erzurum Province No. 10 and Dated 1224 Hijri (P.1-30)
  1. Tez No: 836070
  2. Yazar: ABDULKADİR GÜZELTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Ahkâm defterleri Osmanlı dönemi hukuk sisteminin elimizdeki et ve kemiğe bürünmüş halidir. Genelinde hukuk sistemi olarak ele aldığımız bu defterler özelinde tutulduğu bölgenin sosyo kültürel yönünü, adli ve idari yapısını, ekonomik durumunu anlamamızda bize yardımcı olacak ana kaynaklardandır. İslam hukuku açısından değerlendirdiğimiz takdirde yakın tarihte şer'i hükümlerin uygulama olarak hayata geçtiği son mahkeme kayıtlarındandır. Yaşamış olduğumuz çağda örfi birçok uygulamanın temelinin yine bu hukuk sistemine dayalı olduğunu görmekteyiz. Yapılan bu çalışmayla bölgenin geçmişten bugüne dini, örfi, kültürel, adli ve idari yapısının değişim ve dönüşümünün kıyaslanabilmesi adına da yardımcı olabilecek bir kaynak oluşturulabilmesi için gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Judgment registers are the flesh and bone of the Ottoman period's legal system. These registers, which we generally consider as the legal system, are the main sources that will help us to understand the socio-cultural aspect, judicial and administrative structure and economic situation of the region where they are kept. If we evaluate them in terms of Islamic law, it is the last court record in which the shar'i provisions were implemented in practice. In this age we live in, we see that the basis of many customary practices is based on this legal system. As a result of this study, it has been tried to create a resource that can help in comparing the change and transformation of the past and future religious, customary, cultural, judicial and administrative structure of the region.