Akdeniz ülkelerinde gerçekleştirilen göçmenlere yönelik Erasmus Plus projelerinin Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi teorisi odağında değerlendirilmesi
Evaluation of Erasmus Plus projects for migrants in Mediterranean countries in the focus of Maslow's hierarchy of needs theory
  1. Tez No: 819781
  2. Yazar: BEYZA NUR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Health, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Akdeniz Havzası tarih boyunca tüm bileşenler açısından göçmenlik olgusunun yoğun yaşandığı bir bölge olmuştur. Akdeniz göç kaynağı ülkeler, göçün hedefi ülkeleri ve transit (geçiş) ülkelerinin tamamını havzasında barındırmaktadır. Günümüze doğru gelindikçe bu göç sürecinde hedef daha çok Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmuştur. Avrupa Birliği içerinde birçok program yer almakta olup bunlar arasında Erasmus Plus Programı AB'nin temel değerlerinin ve insanın varoluşsal özelliklerinin gelişimini hedefleyen amiral programlarının başında gelmektedir. Abraham Maslow'un İhtiyaç Teorisi (MİHT) motivasyon teorilerinin ilklerinden olmakla beraber birçok teori bu teorinin eleştirisi olarak yer almaktadır. Bu çalışma bu üç bileşenin etkileşimini ele almaktadır. Çalışmanın amacı Akdeniz ülkelerinin koordinatörlüğünü yaptığı göçmen odaklı Erasmus projeleri Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi bağlamında değerlendirmektir. Çalışmanın evrenini 2014-2020 yıllarında yapılmış tüm Erasmus Plus projeleri (n=155112) oluşturmaktadır. Akdeniz ülkelerinin koordinatörlüğünü yaptığı 370 göçmen odaklı Erasmus Plus projeleri rastgele örneklem yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı ile projelerin MİHT kapsamında hangi ihtiyaca odaklandığı ve ihtiyaçlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda tüm Erasmus+ projeleri (n=155112) içerisinde Akdeniz ülkelerinin koordinatörlüğünde yapılan 6313 göçmen odaklı proje bulunmaktadır. En fazla göçmen odaklı proje yapan ülkeler sırasıyla İspanya, İtalya, Fransa, Türkiye ve Yunanistan'dır. Göçmenlere yönelik projeler sırasıyla; ait olma, güvenlik, saygı, kendini gerçekleştirme ve fizyolojik ihtiyaçların giderilmesine yönelik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the Mediterranean basin has been a region where the phenomenon of immigration has been experienced quite intensely in terms of all components. Erasmus Program, on the other hand, is one of the flagship programs of the EU, which aims to develop the basic values of the European Union and the existential characteristics of human beings. Abraham Maslow's Need Theory is one of the first motivation theories and many theories take place as criticism of this theory. This study deals with the interaction of these three components. The aim of the study is to evaluate immigrant-oriented Erasmus projects coordinated by Mediterranean countries in the context of Maslow's hierarchy of needs. The universe of the study consists of all Erasmus Plus projects made in 2014-2020, and Erasmus Plus projects coordinated by Mediterranean countries were selected by the researcher from this universe within the limitation of all project titles and summaries. With the measurement tool developed by the researcher, the need for the projects selected within the scope of the sample and the relationship between the needs were examined. As a result of the analysis, among all Erasmus+ projects (n=155112), there are 6313 immigrant-oriented projects conducted under the coordination of Mediterranean countries. The countries with the highest number of immigrant-focused projects are Spain, Italy, France, Turkey, and Greece, respectively. It has been determined that the projects for immigrants are aimed at belonging, security, respect, self-actualization and physiological needs, respectively.