Adölesan erkek futbolcuların alt ekstremite morfometrik karakteristiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of lower extremity morpometric characteristics of adolescent male football players
  1. Tez No: 819845
  2. Yazar: SELEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇİFTCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Futbolun ve alınan sosyodemografik bilgilerin katılımcılar üzerinde yapısal etkinliğini antropometrik ölçümler kullanarak kontrol etmek ve futbolun pes planus üzerindeki etkisini belirli teknikler kullanılarak tespit etmektir. MATERYAL VE YÖNTEM: Çalışmaya katılmayı kabul eden 120 katılımcının sosyodemografik bilgileri (yaş, ayak numarası, boy, kilo, BMI), antropometrik ölçüm değerleri (alt ekstremite total uzunluk, uyluk uzunluğu, bacak uzunluğu, ayak uzunluğu, diz çevre ölçümü, bacak çevre ölçümü, ayak bileği çevre ölçümü) kaydedildi. Grivas Klasifikasyon Sistemi, Staheli İndeksi, Clarke açısı değerleri alınan ayak izi yöntemi ile hesaplanarak değerlendirildi. BULGULAR: Futbol oynayan katılımcıların (n=64) yaş ortalaması 11,50 değerindeyken kontrol grubunun (n=56) yaş ortalaması 11,00'dır. Futbol oynayan ve futbol oynamayan katılımcılar arasında diz çevre ölçümü, bacak çevre ölçümü, ayak bileği çevre ölçümü değerlerine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Bu iki grup arasında ise alt ekstremite total uzunluğu, uyluk uzunluğu, bacak uzunluğu, ayak uzunluğu değerlerine bakıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). SONUÇ: Çalışmamızın sonuçlarına göre futbolun pes planus üzerinde etkisi yoktur. Futbol boy, alt ekstremite total uzunluğu, uyluk uzunluğu, bacak uzunluğu, ayak uzunluğunu etkilemektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Pes planus, futbol, antropometri, adölesan
Özet (Çeviri)
PURPOSE: It is to control the structural effectiveness of football and the sociodemographic information received on the participants using anthropometric measurements and to determine the effect of football on pes planus using certain techniques. MATERIALS AND METHODS: Sociodemographic information (age, foot size, height, weight, BMI), anthropometric measurement values (lower extremity total length, thigh length, leg length, foot length, knee circumference measurement, leg circumference measurement, ankle circumference measurement) of 120 participants who agreed to participate in the study measurement) was recorded. Grivas Classification System, Staheli Index, Clarke angle values were calculated and evaluated using the footprint method. RESULTS: While the average age of the participants (n=64) playing football was 11.50, the average age of the control group (n=56) was 11.00. When the knee circumference, leg circumference and ankle circumference values were examined, there was no statistically significant difference between the participants who played football and those who did not play football (p>0.05). When the lower extremity total length, thigh length, leg length and foot length values were examined between these two groups, a statistically significant difference was found (p0.05). CONCLUSİON: According to the results of our study, football has no effect on pes planus. Football affects height, lower extremity total length, thigh length, leg length and foot length. KEY WORDS: Pes planus, football, anthropometry, adolescent.