Destinasyon pazarlama, destinasyon çekiciliği ve turizm gelişimi aracı olarak hüzün turizmi: Ankara ili örneği
Dark tourism as a means of destination marketing, destination attraction and tourism development: Example of Ankara province
- Tez No: 819846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR EŞİTTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Turistik destinasyonlar tipik olarak boş zaman yerleri olarak kavramsallaştırılmaktadır. Son yıllarda insan sefaleti ve ölümüyle ilişkilendirilen yerler oldukça büyük turistik ilgi odağı haline gelmiştir. Hüzün turizmi, tarihi ve kültürel varlıkları ticarileştiren ve turist çeken değerli bir turizm türüdür. Bu tür turizmin destinasyon yönetimi için kullanılması turizm gelişimine fayda sağlar. Bu çalışmada amaç edinilen, hüzün turizmi açısından destinasyon pazarlaması, destinasyon çekiciliği ve turizmin gelişimi yönünden ziyaretçi tutumlarını belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket yöntemi kullanılmıştır. Geçerli olan 450 adet anket çalışmaya dahil edilerek analiz edilmiştir. Katılımcılara göre bulgular, destinasyon pazarlaması, destinasyon çekiciliği, turizm gelişimi ve hüzün turizminin birbiriyle ilişkili olduğunu ve birbirini karşılıklı olarak etkilediğini göstermiştir. Ayrıca sonuca göre, katılımcıların büyük çoğunluğu hüzün turizmin destinasyon pazarlama aracı, destinasyon çekicilik aracı ve turizm gelişimini sağlayıcı bir araç olarak kullanılabileceğine inanmaktadır. Hüzün turizminin meydana gelmesi, tanıtılması ve gelişmesi için hüzün turizmi destinasyonları korunmalı, restore edilmeli ve gelecek nesillere aktarılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Touristic destinations are typically conceptualized as leisure places. In recent years places associated with human misery and death have become a major tourist attraction. Dark tourism is a valuable type of tourism that commercializes historical and cultural assets and attracts tourists. The use of this type of tourism for destination management benefits tourism development. The aim of this study is to determine visitor attitudes in terms of destination marketing, destination attractiveness and tourism development in terms of dark tourism. The survey method, one of the quantitative research methods, was used in the research. 450 valid questionnaires were included in the study and analyzed. According to the participants, the findings showed that destination marketing, destination attractiveness, tourism development and dark tourism are interrelated and mutually affect each other. In addition, according to the result, the majority of the participants believe that blue tourism can be used as a destination marketing tool, a destination attractiveness tool and a tool for tourism development. Dark tourism destinations must be preserved, restored and passed on to future generations in order for dark tourism to occur, promote and thrive.