Sosyal politikalara destek bağlamında aile danışmanlığının etkinliği: Üsküdar örneği
Effectiveness of family counseling in context of support to social policies: The case of Üsküdar
- Tez No: 819863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK IŞIL ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Toplumun temel yapı taşı olan aile, sosyal politikaların en önemli aktörlerinden ve hizmet odaklarından biri olmuştur. Zira aile kurumunun işlevlerini yerine getiremediği durumlarda birçok sosyal sorun ortaya çıkmakta ve bu problemler de sosyal politikanın yükünü artırmaktadır. Sosyal politikanın aile ile ilişkisi, aile kaynaklı sosyal sorunların maliyetlerinin yanı sıra sağlıklı bir aile sisteminin sosyal politikanın en önemli aktörlerinden biri olarak sahada yer almasıyla ilgilidir. Nitekim aile danışmanlığı ilk defa 20. yüzyılda görülen, aile sistemini güçlendiren en önemli uygulamalardan biridir. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı, aile danışmanlığı hizmetlerinin sosyal politika sistemine katkılarının anlaşılmasıdır. Araştırma yöntemi olarak yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi kullanılarak nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemleri içinde olgubilim (fenomoloji) deseni zemininde çalışılmıştır. Katılımcıların görüşleri doğrultusunda aile danışmanlığının ailelerin karşılaştıkları işsizlik, iş yaşam dengesinde yaşanan zorluklar, salgın gibi problemlerde rehberlik yapabildiği; iletişim, cinsellik, şiddet ve ekonomik nedenlerden kaynaklanan ailevi sorunları çözebildiği, ailelerin mutluluk tatminlerini artırabildiği, boşanma kararı almaları durumunda bu süreci sükûnetle atlatmaya yardımcı olabildiği anlaşılmıştır. Aile danışmanlık uygulamaları hakkında gerekli düzenlemelerin yapılması, aile danışmanlık eğitimlerinin kalitesinin artırılması, devlet eliyle daha yaygın bir biçimde bu hizmetin sunulması; ailenin işlevlerini yerine getirememesinin doğurduğu birçok sosyal problemi engellemek ve en önemli sosyal politika aktörü olan aileyi güçlendirmek suretiyle aile kurumunun sahadaki etkisini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The family, which is the basic building block of society, has been one of the most important actors and its in the center of the social policies. Because in cases where the family institution cannot fulfill its functions, many social problems arise and these problems increase the burden of social policy. The relationship of social policy with the family, in addition to the costs of family-related social problems, is the involvement of a healthy family system in the field as one of the most important actors of social policy. As a matter of fact, family counseling is one of the most important practices that strengthen the family system, which was first seen in the 20th century. In this context, the aim of this study is to understand the contributions of family counseling services to the social policy system. A qualitative research was conducted using the semi-structured interview method as the research method. The research was studied on the basis of phenomenology pattern among qualitative research methods. In line with the opinions of the participants, family counseling can guide families in problems such as unemployment, difficulties in work-life balance, epidemics. Also it has been understood that it can solve family problems originating from communication, sexuality, violence, and economics, increase the happiness satisfaction of families, and help to overcome this process calmly if they decide to divorce. Making necessary arrangements about family counseling practices, increasing the quality of family counseling training, and providing this service more widely by the state; it will increase the impact of the family institution in the field by preventing many social problems caused by the inability of the family to fulfill its functions and by strengthening the family, which is the most important social policy actor.