Sosyal hizmet uzmanlarının sosyal refah politikası süreçlerine katılımı
Participation of social workers to the processes of social welfare policy
  1. Tez No: 81992
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ill ÖZET Sosyal hizmet mesleğinin mesleki etkinliğinin odağı, bireyin sosyal işlevselliği ve çevresi ile olan etkileşimidir. Mesleğin misyonunu temsil eden temel değerlerden biri de sosyal adalettir. Sosyal hizmet mesleğinin etkili bir biçimde sosyal adalete yönelmesi, aynı amaca hizmet eden sosyal refah politikasına katılımı ile mümkün olacaktır. t Bu araştırmada temel amaç, alanda çalışan sosyal hizmet uzmanlarının sosyal refah politikası süreçlerine katılımını ve bu katılımı etkileyen faktörleri ortaya koymaktır. Araştırmada, kuruluş, yasal ve toplumsal ortamlarda sosyal refah politikası süreçlerine katılım bağımlı değişken, cinsiyet, çalışılan kuruluş, kuruluşta çalışma süresi, kuruluş müdürünün mesleği, kuruluş ortamında çalıştığı bir başka sosyal hizmet uzmanının bulunma durumu, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda çalışma süresi, bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Bu araştırmada,“tarama modeli”kullanılmıştır. Araştırmanın genel evrenini, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı kuruluşlarda müdür ve müdür yardımcısı konumu dışında çalışan tüm sosyal hizmet uzmanları oluşturmaktadır. Çalışma evrenini ise, Mayıs 1998 itibari ile 6 ya da daha fazla sosyal hizmet ıızmammn bulunduğu 22 ildeki Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı kuruluşlarda müdür ve müdür yardımcısı konumu dışında çalışan tüm sosyal hizmet uzmanları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, 248 sosyal hizmet uzmanından toplanmıştır. Bu araştırmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Anket”kullanılmıştır. Veriler, düz çizelgelerde sayı ve yüzdeler ile ifade edilmiştir. Değişkenler arası ilişkileri saptamak amacı ile Pearson' m x2 (Khi kare testi) istatistiksel tekniği kullanılmıştır.“Sosyal Hizmet Uzmanlarının Sosyal Refah Politikası Süreçlerine Katılımı”isimli araştırmanın en önemli sonuçları şunlardır:IV Sosyal hizmet uzmanlarının büyük bir kısmı mesleki otoritesini kullanmada kendilerini bağımsız hissetmekte, mesleki kararlarını oluştururken varolan yasal kuralları müracaatçının lehine esnetmekte, kuruluş ortamı içerisindeki diğer sosyal hizmet uzmanı meslektaşlarından farklı mesleki kararlar almakta, aldıkları bu farklı mesleki kararların müracaatçılar için uygun olduğunu düşünmekte, aldıkları farklı mesleki kararların kuruluş ortamı içerisindeki diğer sosyal hizmet uzmanlarının da aynı yönde mesleki kararlar almalarına neden olduğunu düşünmekte, kendileri de diğer sosyal hizmet uzmanlarının aldığı farklı mesleki kararlan örnek olarak kullanmaktadır. Sosyal hizmet uzmanlarının büyük bir çoğunluğu, Sosyal Hizmet Uzmanları derneğinin politikasının saptanmasında kendilerini etkili görmemektedir. Kadın sosyal hizmet uzmanları erkeklere, kuruluşlarında iki yılı aşkın süredir çalışan sosyal hizmet uzmanları kuruluşlarında iki yılı kadar çalışan sosyal hizmet uzmanlarına göre daha fazla farklı mesleki kararlar almaktadır. Kadın sosyal hizmet uzmanlarının, erkeklere göre aldıkları farklı mesleki kararlarla daha fazla diğer sosyal hizmet uzmanlarını etkileyip onların da aynı yönde kararlar almalarına neden oldukları ve kendilerinin de kuruluş ortamı içerisindeki diğer sosyal hizmet uzmanlarının aldıkları farklı mesleki kararları izleyip örnek olarak kullandıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Kuruluşta tek başına çalışan sosyal hizmet uzmanları, yanında meslektaşı olanlara göre daha fazla, sosyal hizmet uzmanı dışındaki meslek elemanlarını etkilerken; çalıştığı kuruluşun müdürü sosyal hizmet uzmanı olmayanlar olanlara göre, kuruluşta kendisinden başka sosyal hizmet uzmanı bulunmayanlar bulunanlara göre, daha fazla kuruluşun hizmet politikası üzerinde etkili olduklarını belirtmişlerdir. Erkekler, kadınlara göre, kendilerini sosyal hizmet uzmanları derneğinin politikasının saptanmasında daha etkili görmektedirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The focus of social work profession is the social functioning of the individual and his interaction with his environment. One of the basic values representing the mission of social work professional practice is social justice. The effective way of addressing to the problem of social justice for the social work profession might be achieved through particapation in welfare policy. The main objective of this research is to measure the level of participation of the social workers working as practitioner in different fields of social work, in social welfare policy and factors affecting their participation. The dependent variable of the research is participation of the social worker in social welfare policy in the agency, legislative and societal context. Independents variables are sex, place of work, duration of work, profession of director, presence of other social workers in the same work place and total duration of work in the General Directorate of Social Services and Child Protection Institute. Model of the research is descriptive and screening technique is used. General population of research covers all social workers working as practitioners in the agencies under the General Directorate of Social Services and Child Protection Institute. The research population is constituted by six or more social workers who are working in the social work agencies in each of 22 provinces in May 1998. Data is collected from 248 social workers questionaire designed by the researcher in consultation with the experts in the field. Processing of data is done by the computer in the form of marginal tables. Pearson Khi square is analysis is used to detect the relationship between the variables. Most striking findings of the research are; Majority of the social workers express that they feel independent to use their professional authority when using their professional judgements, taking intoVI consideration of individual benefits of their clients, independent of their colleagues. They are of the opinion that this kind of professional judgements can be effective to motivate their colleagues to take more professional decisions in regard to the interest of their clients. Female social workers and social workers working more than two year in the same agency are able to make independent professional judgements compared to male social workers and social workers working only two years in the same agency. Female social workers are more influencial to motivate other social workers in making better professional judgements and are able to follow up their colleagues which enables them to benefit from their findings, compared to male social workers. Social workers working alone in the agency indicate that they are more able to influence other professionals, than those who are are working with other social workers. Social workers working in the agencies where director is not a social worker and those working alone in the agencies are able to influence agency policies in comparasion to those where director is a social worker and where there are more social workers. Male social workers find themselves more capable of formulating the social policy of the Association of Social Workers.