Okul öncesi dönem çocuğuna sahip sağlık personeli annelerin çocuk yetiştirme tutumları ile çocukların bilişsel gelişim becerisi arasındaki ilişki
Health personnel with preschool children the relationship between mothers' child-rearing attitudes and children's cognitive development skills
  1. Tez No: 819976
  2. Yazar: GÜLŞAH DÜZCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çocukların doğduğu andan itibaren içinde bulundukları aile, büyüme ve gelişme sürecinde oldukça önem arz eder. Özellikle tüm ihtiyaçları karşılayan anneler çocukların gelişmesini doğrudan ve dolaylı olarak etkilemektedir. Annelerin bu gelişim sürecinde tutundukları ebeveyn tutumu çocukların sosyal, kişisel ve bilişsel gelişimine etki etmektedir. Bu araştırma okul öncesi dönem çocuğuna sahip sağlık personeli annelerin çocuk yetiştirme tutumlarının çocukların bilişsel gelişim becerisine etkisini incelemek amacıyla, tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan, okul öncesi dönem çocuğuna sahip 102 kadın sağlık personeli oluşturdu. Veriler çevrimiçi ortamda, kişisel bilgi formu, anne baba tutum ölçeği (ABTÖ), Marmara Gelişim Ölçeği'nin doldurulması sağlanarak toplandı.
Özet (Çeviri)
The family that children are in from the moment they are born is very important in the growth and development process. Especially mothers who meet all needs directly and indirectly affect the development of children. The parental attitude that mothers hold on to in this development process affects the social, personal and cognitive development of children. This research was conducted as a descriptive study in order to examine the effect of child-rearing attitudes of health personnel mothers with preschool children on children's cognitive development skills. The sample of the study consisted of 102 female health personnel working at Bülent Ecevit University Hospital with preschool children. The data were collected online by filling out the personal information form, parental attitude scale (ABTO) and Marmara Development Scale.