Okul öncesi çocukların ebeveynlerine uygulanan pozitif disiplin programının etkililiği: Randomize kontrollü bir çalışma
Effectiveness of Positive Discipline Programme for Preschooler's Family: A Randomized Controlled Trial
- Tez No: 742746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Amaç: Bu araştırma, okul öncesi çocukları olan ebeveynlere uygulanan pozitif disiplin programının; anne baba çocuk yetiştirme tutumları, eşlerin birbirlerinin çocuk yetiştirmeye ilişkin tutumları konusundaki algıları ve ebeveynin çocuğuyla iletişimine olan etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırma deneysel desende olup; girişim, aktif kontrol (active control group) ve temassız kontrol gruplu (no-contact control group) ön test, son test, izlem testli randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma Mayıs 2020- Mayıs 2022 tarihleri arasında çevrimiçi olarak yürütüldü. Araştırmanın evrenini, İzmir Bornova 9 no'lu Şükrü Ergil Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı okul öncesi dönem çocuğa (3-6 yaş) sahip olan 653 ebeveyn oluşturdu. Örneklem büyüklüğü power analiz yapılarak bulunmuş, girişim, aktif kontrol ve temassız kontrol gruplarına 24'er kişi olarak (n=72) randomize atandı. Gruplara ön test sonrasında girişim grubuna haftada bir gün 90 dk'lık pozitif disiplin programı; aktif kontrol grubuna haftada bir gün 90 dk'lık ailelerin belirlediği konulardan oluşan serbest etkileşim grubu sekiz oturum olarak uygulandı. Temassız kontrol grubuna ise herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Anne Baba Çocuk Yetiştirme Ölçeği (ABTÖ), Eşlerin Çocuk Yetiştirme tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (EŞTÖ) ve Ebeveynin Çocuğuyla İletişimi Ölçeği (EÇİÖ) kullanıldı. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanıldı. Değişkenlerin dağılımı kolmogorov simirnov test ile ölçüldü. Nicel bağımsız verilerin analizinde ANOVA (Tukey test), bağımsız örneklem t test, Kruskal-wallis, mann-whitney u test kullanıldı. Bağımlı nicel verilerin analizinde eşleştirilmiş örneklem t test, wilcoxon testi kullanıldı. Nitel bağımsız verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanmadığında fischer test kullanıldı. Bağımlı nicel verilerin analizinde Mc Nemar testi kullanıldı. Analizlerde SPSS 28.0 programı kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan ebeveynlerin ortalama yaşı ort 36.6±3.8, çoğunluğu kadın, evli, eşiyle birlikte yaşamakta, lisans mezunu, çalışıyor, ekonomik durumları orta, çekirdek aile yapısına ve tek çocuğa sahip planlı gebelerdir. Çoğunluğu, çocuklarının bakımında destek almakta olup bu desteği aile büyüklerinden almaktadır. Uygulama öncesi ebeveynlerin çoğu, demokratik tutum sergilemekte, eşlerinin demokratik tutum sergilediğini belirtmekte ve çocuğuyla iletişiminde saygı- kabulü destelemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was included determining the effects of positive discipline program on the; child upbringing attitudes of parents with preschool children, their perceptions regarding each other's child upbringing attitudes and the communication between preschool children and their parents. Method: This randomized controlled experimental study included pretest, posttest, and monitoring test applications with an intervention group, an active control group, and a no-contact control group. The study was conducted online between May 2020 and May 2022. The universe of the study consisted of 653 parents with preschool (ages 3-6) children registered to the Izmir Bornova Şükrü Ergil Family Health Center No:9. Sample size was calculated using power analysis and assigned randomly to the intervention, active control, and no-contact control groups in groups of 24 (n=72). The intervention group was provided with eight weekly sessions of a 90 minutes positive discipline program while the active control group was provided with eight weekly 90 minutes sessions of free interaction group consisting of topics determined by the families. No intervention was performed with the no-contact control group. Data collection was performed using a Personal Information Form,“Parental Attitude Scale (PAS), Assessment of Parenting Attitudes of Couples Scale (APACS), and the Parent Child Communication Scale (PCCS). Descriptive statistics used in the study included mean values, standard deviation, median values, minimums, maximums, frequencies, and ratios. The distribution of the variables was evaluated using the Kolmogorov Smirnov test. The analyses of quantitative independent variables were performed using the ANOVA (Turkey test), the independent samples t test, the Kruskal Wallis test, and the Mann-Whitney u test. Dependent quantitative data was analyzed using the paired sample t test and the Wilcoxon test. Qualitative independent data was analyzed using the chi squared test, and when the testing prerequisites of the chi squared test could not be met, the fischer test was used. The Mc Nemar test was also used in the analysis of dependent quantitative data. The SPSS 28.0 package program was used for all analyses. Results: The mean age of the parents included in the study was 36.6±3.8, and most were female, married, living with their spouse, employed and had moderate economic status, bachelor's degrees, nuclear family structures, and only one child. Most of the children were results of family planning. Most of the parents received support in child rearing, and most of those received such support from the elders in their family. Before the application, most of the parents exhibited democratic attitudes, stated that their spouses exhibited democratic attitudes, and supported respect and acceptance in their communication with their children.