Büyükbaş hayvan işletmelerinin yerel ekonomiye katkısı ve üreticilerin sektör hakkındaki düşünceleri; Zonguldak ili örneği
The contribution of cattle farms to the local economy and the producers' opinion; The case of Zonguldak
  1. Tez No: 820022
  2. Yazar: ESRA GEMEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BÜLENT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Artan nüfusun dengeli ve sağlıklı beslenmesinde hayvancılık sektörü önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle büyükbaş hayvancılık sektörü; kırsal alanlarda iş olanakları yaratarak işsizlik oranını azaltma, kırsal bölgeden kentlere olan göçün önüne geçme, üretilen ürünlere katma değer yaratarak yerelin ekonomisine katkıda bulunma, et, süt, deri vb. ile diğer sektörlere hammadde temininde bulunma gibi fonksiyonları içermektedir. Bu araştırma, Zonguldak ilinde büyükbaş hayvan işletmelerinin yerele olan katkısı ve üreticilerin sektör ile ilgili düşüncelerini belirlemeye çalışmıştır. Araştırma, 2022 yılında Zonguldak ilinde büyükbaş hayvancılık yapan 33 kadın 67 erkek olmak üzere toplam 100 katılımcı ile yüz yüze anket yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 28 ile analiz edilmiştir. Araştırma hipotezlerine yanıt bulmak amacı ile One-Way ANOVA, Korelasyon, Bağımsız Örneklem T-Testi ve Frekans Analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %55'i gelecekte hayvancılık faaliyeti yapmaya devam edecektir. 57 katılımcı ürettiği hayvansal ürünlerin %76-100'ünü satmaktadır. Katılımcıların %93'ü yılda 1-10 baş hayvan satmaktadır. Çalışma sonuçlarına göre; işletmeyi etkileyen faktörler alt grubu ile desteklemeler ile ilgili düşünceler gelecekte hayvancılık yapma durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. İklim, gelecekte hayvancılık yapma durumunu etkilememektedir. Desteklerden yararlanma, teknoloji kullanımı ve desteklerden sonra büyükbaş hayvan varlığındaki değişim ile arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmektedir. İşletme büyüklüğü arttıkça yem temin şeklinde farklılık bulunmaktadır. Desteklerden sonra büyükbaş hayvan varlığındaki değişim ve büyükbaş hayvan faaliyetinde bulunma nedeni aylık tarımsal gelire göre farklılık göstermektedir. Üretim miktarı toplamı ile memnuniyet alt grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. Büyükbaş hayvan yetiştiricilerinin hayvancılıkta karşılaştığı sorunların ortadan kaldırılması, buna yönelik devlet destek-teşviklerinin artırılması, çeşitlenmesi ve iş planlarının yapılması çoğunlukla kırsal alanlarda yapılan büyükbaş hayvancılık sektörüne önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The livestock sector plays a vital role in the balanced and healthy nutrition of the increasing population. In particular, the cattle breeding sector aims to reduce the unemployment rate by creating job opportunities in rural areas, prevent migration from rural areas to cities, to contribute to the local economy by creating added value to the products produced, meat, milk, leather, etc. and functions such as supplying raw materials to other sectors. This research has aimed to determine the cattle enterprises' contribution to the local economy in Zonguldak Province and their opinion about the industry. The study was conducted using a face-to-face survey in 2022 with 100 participants, 33 women and 67 men, engaged in cattle breeding. The obtained data were analysed with SPSS 28. Statistical software. One-Way ANOVA, Correlation, Independent Sample T-Test and Frequency analysis were applied to address the research hypotheses. According to the research results, 55% of the participants will continue to engage in livestock activities in the future. Fifty-seven participants sell 76-100% of the animal products they produce. 93% of participants sell 1-10 head of animals annually. According to the hypothesis, the subgroup of factors affecting the business and the thoughts about support vary according to the intention of engaging in animal husbandry in the future. Climate does not affect the purpose of engaging in animal husbandry in the future. It is seen that there is a positive relationship between the status of benefiting from the support, the use of technology and the change in the cattle stock after the support. As the farm size increases, the feed supply form changes. The change in the herd size after the support and the reason for the cattle activities differs according to the monthly agricultural income. There is a statistically significant difference between the total amount of production and the satisfaction subgroup. Eliminating the problems cattle breeders face in animal husbandry, increasing government support, diversification and preparing business plans will significantly contribute to the cattle breeding sector, primarily undertaken in rural areas.