Sakız kabağında (Cucurbita pepo L.) kısıntılı sulama uygulamaları
Restricted irrigation applications in squash (Cucurbita pepo L.)
- Tez No: 820021
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY AKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
2021 yılında yürütülen bu araştırmada Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesinde açık tarla koşullarında yetiştiricilik yapılmış olup, damla sulama yöntemi kullanılarak dört farklı kısıntılı sulama uygulamasının kabak (Cucurbita pepo L.) bitkisinde bitki gelişimi, verim ve ürün kalitesine etkileri araştırılmıştır. Uygun kısıntılı sulama yönteminin belirlenmesi daha az sulama suyu ve miktarı ile daha verimli kaliteli yetiştiricilik yapılması hedeflenmiştir. Araştırmada sulama; A sınıfı buharlaşma kabından yararlanılarak 3 gün ara ile meydana gelen toplam buharlaşmanın %100 kontrol (S100), %75 (S75), %50 (S50) ve %25 (S25)'i esas alınarak damla sulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research carried out in 2021, cultivation was carried out in open field conditions in Bursa Uludağ University Faculty of Agriculture, and the effects of four different limited irrigation applications on plant growth, yield and product quality in squash (Cucurbita pepo L.) plant were investigated by using drip irrigation method. It is aimed to determine the appropriate restricted irrigation method and to make more efficient quality cultivation with less irrigation water and amount. Irrigation in research; Drip irrigation was carried out based on 100%control (S100), 75%(S75), 50%(S50) and 25%(S25) of the evaporation that occurred 3 days apart by using a class A evaporation pot. It has been determined how this irrigation regime affects the plants.