The impact of logistics activities on customer satisfaction from an e-commerce perspective
E-ticarette lojistik aktivitelerin müşteri deneyimine etkisi
- Tez No: 820046
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz çağında, dijitalleşmenin de etkisiyle e-ticaret hızla büyümektedir. Sağladığı kolaylıklar sayesinde günden güne insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. E-ticaret firmaları yaptıkları inovasyonlarla müşteri memnuniyetini en üst düzeye taşımaya çalışırken bu memnuniyetin sağlanmasında lojistik etkenlerinde çok büyük bir katkısı vardır. Bu çalışmanın amacı e-ticaret perspektifinden lojistik aktivitelerin müşteri deneyimi ve memnuniyetine etkilerini göstermek, aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Çalışma için hazırlanan ankette son kullanıcının e-ticaret sitelerinin aldığı lojistik hizmetten memnuniyet incelenmiştir. 18 yaş üstü, daha önce e-ticaret sitelerinden online alışveriş yapmış ve İstanbul'da yaşayan 110 kişi 'ye online anket uygulanmış ve SPSS istatistik programı yardımıyla testler uygulanmıştır. Araştırma bulgularına dayanarak, lojistik faaliyetlerin müşteri deneyimi üzerinde etkisi olduğu tespit edildi. Bulgular tartışma ve sonuç bölümünde literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the digital era, the e-commerce industry is developing unexpectedly and has emerge as an integral phase of people's lives. It is now impossible to stay except e-commerce, as it gives comfort and will become embedded in our day by day routines.In the online shopping market, numerous components contribute to satisfying online shoppers, with logistics services playing a significant role in this regard. The purpose of this study is to demonstrate the impact of logistics activities from an e-commerce perspective on customer and satisfaction,and to uncover the relationship between them. A survey organized for the find out about examined the satisfaction of end-users with the logistic services supplied via e-commerce websites. An online survey was performed with a hundred and ten people who had been 18 years or older and had preceding online buying experience from e-commerce websites. Tests had been utilized the use of the SPSS statistical program. Based on the study findings, it was perceived logistics activities had an impact on customer satisfaction influenced by some independent variable. Findings were deliberated in the discussion and conclusion, accompanied by a review of relevant literature.