Zekâtın verileceği yerler ve zekât yükümlülüğü bakımından borçluluk
Recipients of zakat and the obligation of zakat in terms of indebtedness
- Tez No: 820078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Zekât İslam hukukunda çeşitli alt başlıkları olan geniş kapsamlı mali bir ibadettir. Bu çalışma hem zekât yükümlülüğü açısından borçluluğu ele alarak, hem zekâtın verileceği yerler bakımından borçluluk durumunda zekâtın nasıl uygulanabileceğini incelemektedir. Borçluluk bireylerin veya kurumların finansal yükümlülüklerini yerine getirememesi durumunu ifade eder. Bu çalışma ilk olarak, İslam hukukunda zekâtın verileceği yerler ve kişiler belirlenirken hangi kriterlerin göz önünde bulundurulması gerektiği üzerine odaklanmaktadır. Bunun yanı sıra borçluluğun zekât yükümlülüğünü nasıl etkilediği ve borçluların zekât alabileceği durumlar ve sınırlar incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, zekâtın verileceği yerler ve zekât yükümlülüğü açısından borçluluğun ele alınarak İslam hukukuna göre borçluluğun zekâta tesirini açıklamaktır. Borçluluk fakihlerin çoğunluğuna göre zekât yükümlülüğüne belirli şartlar çerçevesinde tesir etmektedir. Aynı şekilde borçlular zekât sarf yerleri açısından da belirli şartlarla zekâta konu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Zakāt is a comprehensive financial worship in Islamic law with various sub-headings. This study examines how zakāt can be applied in cases of indebtedness, both in terms of the obligation to pay zakāt and in terms of the places where zakāt can be paid. Indebtedness refers to the inability of individuals or institutions to fulfil their financial obligations. This study firstly, it focuses on the criteria that should be taken into consideration when determining the places and persons to whom zakāt is to be given in Islāmic law. In addition, how indebtedness affects the obligation of zakāt and the conditions and limits under which debtors can receive zakāt are analysed. The aim of this study is to explain the effect of indebtedness on zakāt according to Islamic law by considering indebtedness in terms of places where zakāt is To explain the effect of indebtedness on zakāt according to Islamic law. In conclusion, according to majority of the jurists, indebtedness affects the zakāt obligation under certain conditions. Likewise, debtors are subject to zakāt under certain conditions in terms of the places where zakāt is spent.