Lise öğrencilerinde kişilik özellikleri yalnızlık ve internet bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of personality traits, loneliness, and internet addiction among highschool students
- Tez No: 820094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin internet bağımlılığı, yalnızlık ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. 382 lise öğrencisinin katıldığı araştırmada, sosyodemografik değişkenler ve internet kullanımı açısından internet bağımlılığı, yalnızlık ve kişilik özelliği puanlarındaki farklılıklar incelenmiştir. Katılımcılara ''Sosyodemografik Bilgi Formu'', ''UCLA Yalnızlık Ölçeği'', ''Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu'' ve ''Kişilik Yapıları Ölçeği'' uygulanmıştır. Araştırmada, internet bağımlılığı, kişilik özellikleri ve yalnızlık puanlarının sosyodemografik değişkenler açısından karşılaştırılmasında bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Ayrıca, internet bağımlılığı, yalnızlık ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson Korelasyonu analizi uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonuçları doğrultusunda, yalnızlık ve internet bağımlılığının pozitif yönlü ve anlamlı ilişkili olduğu bulunmuştur. Nörotiklik ve internet bağımlılığı arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Dışadönüklük, yumuşakbaşlılık ve özdenetimlilik özellikleri ise internet bağımlılığı ile negatif yönlü ve anlamlı ilişkili bulunmuştur. Yalnızlık dışadönüklük, yumuşakbaşlılık ve özdenetimlilik arasında negatif yönlü; nörotiklik arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. İnternet bağımlılığının yordayıcıları incelendiğinde, yalnızlık ve nörotiklik tarafından pozitif yönlü; özdenetimlilik ve yumuşakbaşlılık tarafından negatif yönlü ve anlamlı düzeyde yordandığı tespit edilmiştir. Araştırma bulgularının pratik ve araştırma alanlarında gelecekteki uygulamalara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between internet addiction, loneliness and personality traits of high school students was examined. 382 high school students participated in the study and the differences in internet addiction, loneliness and personality trait scores were examined in terms of sociodemographic variables and internet use. ''Sociodemographic Information Form'' was given to the participants, ''UCLA Loneliness Scale'', ''Young Internet Addiction Scale Short Form'' and ''Personality Traits Scale'' were applied. In the study, independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to compare internet addiction, personality traits and loneliness scores in terms of sociodemographic variables. In addition, Pearson Correlation analysis was applied to examine the relationship between internet addiction, loneliness and personality traits. According to the results of the correlation analysis, loneliness and internet addiction were found to be positively and significantly related. There was a positive and significant relationship between neuroticism and internet addiction. Extraversion, agreeableness and self-control were found to be negatively and significantly related to Internet addiction. There was a negative and significant relationship between loneliness and extraversion, agreeableness and self-control, and a positive and significant relationship between neuroticism. When the predictors of Internet addiction were examined, it was found that loneliness and neuroticism were predicted positively by loneliness and neuroticism, and self-control and soft-headedness were predicted negatively and significantly. It is thought that the research findings may contribute to future applications in practice and research areas.