Psikologlarda ve psikolojik danışmanlarda güvensiz bağlanma stillerinin öz-şefkat ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between insecured attachment styles and self-compassion in psychologist and counselors
  1. Tez No: 820095
  2. Yazar: SENA NUR EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bağlanma, kişinin kendisine verilen bakımla ilişkili olduğu kadar, ilişkilerinin niteliği ve başkalarına sağladığı bakımla da ilişkilidir. Bu bağlamda psikoterapistlerde bağlanma, insanların hayatındaki ilişkilerin temel bir özelliğidir ve insanların nasıl bağlandığı, ilişki kurduğu ve diğer insanlara nasıl bakım sağlandığı gibi faktörler, erken yaşam deneyimleriyle bağlantılıdır. Psikoterapist olma tercihinin erken çocukluk döneminde yaşanan deneyimlerden etkilendiği ve bağlanma stillerinin terapi sürecinde danışanlarla ilişkileri etkileyebileceğine dair araştırma bulguları bulunmaktadır. Ayrıca bağlanma stillerinin de kişinin başkalarına gösterebileceği şefkati sınırladığı belirtilmektedir. Bu doğrultuda, bu araştırmanın amacı psikolog ve psikolojik danışmanların bağlanma stilleri ve öz-şefkat düzeyleri arasındaki ilişkiyi bazı değişkenler açısından incelemektir. Bu amaçla, çalışma kapsamında Türkiye'de yaşayan 23-70 yaş aralığındaki psikoloji ve psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunlarına çevirim içi iletişim araçları yoluyla ulaşılarak gönüllü katılımcılardan veri toplama araçlarını doldurarak çalışmaya katılmaları istenmiştir. Çalışmanın veri toplama araçları Demografik Bilgi Formu'nun yanı sıra Öz-Anlayış Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II'yi içermektedir. Çalışma kapsamında 254'ü kadın 29'u erkek olan toplam 283 katılımcıya ulaşılmıştır. Katılımcıların 240'ı psikoloji 43'ü PDR mezunudur. Çalışma verileri IBM SPSS 29.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılmasına bağlı olarak parametrik testlerden t-test, ANOVA ve Pearson Korelasyon katsayısı kullanılarak gerekli analizler yapılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki deneyim süresi, mezun olunan bölüm ve ilişki durumu, aktif olarak danışan görüp görmeme ve öz-şefkat eğitimi alıp almamaları iken bağımlı değişkenleri, katılımcıların bağlanma (kaygılı ve kaçıngan) ve öz-şefkat düzeyleridir. Yapılan analizler sonucunda, bağlanmanın eğitim düzeyi, danışan görme, mezun olunan bölüm, öz-şefkat eğitimi alma değişkenine göre farklılaştığı, öz-şefkatin ise cinsiyet, yaş, ilişki durumu, öz-şefkat eğitimi alma durumuna göre farklılaştığı bulunmuştur. Ulaşılan sonuçlar, psikolog ve psikolojik danışmanların güvensiz bağlanma ve öz-şefkat arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Attachment is related to the quality of one's relationships and the care that one provides to others, as well as to the care given to oneself. There are research findings that the choice of being a psychotherapist is affected by experiences in early childhood and that attachment styles can affect relationships with clients during the therapy process. It is also stated that insecure attachment styles limit the compassion that a person can show to others. The aim of this study is to evaluate the attachment styles and self-compassion of psychologists and counselors in terms of different variables and to examine the relationship between attachment and self-compassion levels according to the basis of specific variables. In order to achieve this aim, graduates of psychology and counseling and guidance department between the ages of 23-70 living in Turkey were tried to be reached via online platforms and they were asked to volunteer to fill in the scales. In this study, to collect data, Demographic information form, Self-Compassion Scale and Experiences in Close Relationships Inventory II were used. As a result, 254 female 29 male and 240 psychology major, 43 counseling major with a total of 283 participants replied. Data were analyzed using IBM SPSS 29.0. Depending on the normal distribution, parametric tests were used to analyse the data which were t-test, ANOVA and Pearson Correlation coefficient. The independent variables were gender, age, education level, professional experience, department graduated and relationship status, performing therapy and having self-compassion training. The dependent variables are anxious, avoidant, insecure attachment and self-compassion levels. As a result of the analysis, it was found that attachment differed according to the variables of education level, performing therapy, major and having self-compassion training, while self-compassion differed according to gender, age, relationship status, and having self-compassion training. The results also demonstrated that there is a negative correlation between insecure attachment and self-compassion.