Epidural analjezinin yenidoğanın apgar skoruna ve emzirme başarısına etkisi
The impact of epidural analgesia on newborn apgar scores and breastfeeding success
- Tez No: 820150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
EPİDURAL ANALJEZİNİN YENİDOĞANIN APGAR SKORU VE EMZİRME BAŞARISINA ETKİSİ Tanımlayıcı-kesitsel bir çalışma olarak planlanan araştırmanın amacı; epidural analjezinin yenidoğanın APGAR skoru ve emzirme başarısına etkisinin belirlenmesidir. Araştırma, 1 Eylül 2021- 1 Ocak 2023 tarihleri arasında İstanbul ilinde özel bir hastanede vajinal doğum yapan kadınlar ve bebekleriyle yürütülmüştür. Çalışma verileri; Tanımlayıcı Özellikler Veri Toplama Formu, APGAR Skalası ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE İMPACT OF EPIDURAL ANALGESIA ON NEWBORN APGAR SCORES AND BREASTFEEDING SUCCESS The purpose of this descriptive cross-sectional study, is to determine the effect of epidural analgesia on the newborn's Apgar score and breastfeeding success. The study was conducted on women who gave birth by vaginal delivery in a private hospital in Istanbul between September 1, 2021, and January 1, 2023. The data for the study was collected using the Descriptive Characteristics Data Collection Form, the Apgar Scale, and the LATCH Breastfeeding Assessment Scale.