Uluslararası müsabakalarda derece almış elit güreşçilerin beslenme alışkanlıklarının ve sosyal kaygı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the nutrition habits and social anxiety of elite wrestlers recognized in international competitions
- Tez No: 820151
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı uluslararası müsabakalarda derece almış elit güreşçilerin beslenme alışkanlıklarının ve sosyal kaygı düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmaya 19- 32 yaş aralığında toplamda 50 erkek güreşçi (yaşları ortalaması 25,36, boyları ortalaması 176,24, kiloları ortalaması 85,3) gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma, gözlem ve ölçme yöntemlerinin tekrarlanabildiği ve sayısal araştırmalar şeklinde gerçekleştirilen nicel bir araştırmadır. Araştırmada“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”ve“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma yöntemlerinden faydalanılmıştır. Sonuçlar ,05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Katılımcıların kahvaltı etme durumlarına bakıldığında, 36 kişi evet, 14 kişi ise bazen şeklinde dağılmaktadır. Katılımcıların eğitim durumlarına göre, 28 kişi üniversite, 17 kişi lise, 5 kişi ise ortaokul şeklinde dağılmışlardır. Katılımcıların sağlıklı beslenme ölçeği ile sosyal görünüş kaygı ölçeğinde belirttikleri görüşlerinin yaşlarına, sikletlerine, boylarına ve kahvaltı alışkanlıklarına göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir (p > 0,05). Katılımcıların sağlıklı beslenme ölçeği ile sosyal görünüş kaygı ölçeğine belirttikleri görüşlerinin eğitim durumlarına göre bakıldığında üniversite mezunu olan güreşçilerin beslenme hakkındaki bilgi düzeyleri lise ve ortaokul mezunu olan güreşçilere göre daha yüksek, lise mezunu olan güreşçilerin ise ortaokul mezunlarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir (p < 0,05). Katılımcıların sağlıklı beslenme düzeyleri ile sosyal kaygı düzeyleri ilişkisi incelendiğinde sosyal kaygı düzeyleri ile kötü beslenme arasında pozitif yönlü ve orta düzeyli ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; güreşcilerin eğitim düzeyi yükseldikçe beslenme bilgisinin arttığı, elit seviyede güreşenlerin genellikle öğün atlamadıkları, sağlıklı beslenme ile sosyal kaygı düzeyleri arasındaki korelasyon analizine bakıldığında ise, güreşcilerin beslenme düzeni kötüleştikçe kaygı düzeyinde artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the nutritional habits and social anxiety levels of elite wrestlers who has been degreed in international competitions. A total of 50 male wrestlers (mean age 25.36, average height 176.24, average weight 85.3) between the ages of 19-32 participated in the study voluntarily. The study was carried out using the quantitative research method, which is the research method in which observations and measurement methods can be repeated and carried out through numerical research. The scales used in the research are the Attitude Scale for Healthy Nutrition and Social Appearance Anxiety Scale. While evaluating the findings obtained in the study, SPSS 21.0 pacage progman was used for statistical analysis. Frequency, percentage, mean and standard deviation methods were used to evaluate the study data. Results were evaluated at .05 significance level. According to the breakfast status of the participants, 36 people Yes, 14 people were sometimes distributed as. According to the educational status of the participants, they were distributed as 28 People University, 17 People High School, 5 People (Secondary School. It was determined that the opinions expressed by the participants on the healthy eating scale and the social appearance anxiety scale did not differ according to their age (P> 0.05). It was determined that the opinions of the participants on the healthy eating scale and the social appearance anxiety scale did not differ according to their weight (P> 0.05). It was determined that the opinions expressed by the participants on the healthy eating scale and the social appearance anxiety scale did not differ according to their height (P> 0.05). It was determined that the opinions expressed by the participants on the healthy eating scale and the social appearance anxiety scale did not differ according to their breakfast habits (P> 0.05). According to the difference analysis of the opinions of the participants on the healthy nutrition scale and the social appearance anxiety scale, the level of knowledge of the wrestlers who are university graduates about nutrition is higher than those of the high school and middle school graduates. According to the correlation analysis of the healthy diet levels and social anxiety levels of the participants, there was a positive and moderate relationship between social anxiety levels and malnutrition. As a result; As the education level of wrestlers increases, their nutritional knowledge increases, elite level wrestlers generally do not skip meals, and when the correlation analysis between healthy nutrition and social anxiety levels is examined, it was found that the level of anxiety increases as the diet of wrestlers deteriorates.