Akciğer kanserinde monogliserid lipaz (MGLL) geni ve ilişkili mirna'ların moleküler ve in silico analizi
Molecular and in silico analysis of monoglyceride lipase (MGLL) gene and associated mirnas in lung cancer
  1. Tez No: 820218
  2. Yazar: ÇİLEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA EDGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akciğer kanseri kansere bağlı ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Son yıllarda kanser hücrelerinin değişen lipit metabolizması dikkat çeken hücresel süreçler arasında yer almıştır. Monogliserid lipaz (MGLL), monoaçilgliseritleri yağ asitleri ve gliserole dönüştüren lipolitik enzimdir. Hücrelerde gerçekleşen biyolojik olayların temelinde genlerin ekspresyonundaki değişikler yatar. Hücrelerdeki gen ekspresyonun en önemli epigenetik düzenleyicilerin birisi olan mikroRNA'lar (miRNA) akciğer kanserinin tanısında ve tedavisinde potansiyel biyobelirteçler olarak kabul edilirler. Tez çalışmasında, MGLL'nin ve MGLL gen ekspresyonunu düzenleyen miRNA'ların moleküler ve in silico analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Genlerin ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) yöntemi ile belirlenmiştir. MGLL geninin etkileşimde olduğu genler ve hedef genlerinden biri de MGLL olan miRNA'ların gen ontoloji (GO) ve yolak analizleri in silico araçlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the leading causes of cancer-related death. In recent years, the changing lipid metabolism of cancer cells has been among the remarkable cellular processes. Monoglyceride lipase (MGLL) is a lipolytic enzyme that converts monoacylglycerides into fatty acids and glycerol. Changes in the expression of genes lie behind the biological events that take place in cells. MicroRNAs (miRNA), one of the crucial epigenetic regulators of gene expression in cells, are considered potential biomarkers in the diagnosis, treatment and prognosis of lung cancer. The thesis study, it was aimed to perform molecular and in silico analyses of MGLL and miRNAs that regulate MGLL gene expression. Expression levels of genes were determined by the real-time polymerase chain reaction (PCR) and, gene ontology (GO) and pathway analyses of genes interacting with the MGLL gene and miRNAs, of which one of the target genes is MGLL, were performed using in silico tools.