VQ11 anketi türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the turkish version of VQ11 questionnaire
- Tez No: 820243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CAMCIOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmamız KOAH tanılı hastalarda“VQ11 Questionnaire”anketinin Türkçe versiyonunun (VQ11 Anketi) geçerlilik ve güvenirliğini incelemek amacıyla planlandı. Çalışmaya 77 [24 kadın (% 31.2), 53 erkek (% 68.8)] KOAH'lı birey dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri ile solunum fonksiyon testi sonuçları değerlendirme formuna kaydedildi. Geçerlilik testleri için St. George Solunum Anketi (SGRQ), Modified Medical Research Council (mMRC) dispne skalası, KOAH Değerlendirme Testi (CAT) ve Kısa Form-12 (SF-12) Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. VQ11 Anketi'nin iç tutarlılığı Cronbach α katsayısı ve madde toplam korelasyon analizi kullanılarak Tekrar-test analizi ise sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile analiz edildi. Geçerlilik çalışması yapılırken Spearman korelasyon katsayısı hesaplanarak değerlendirildi. VQ11 Anketi'nin genel iç tutarlılığı yüksek derecede güvenilirdir (Cronbach α değeri=0.881). VQ11 Anketi semptom bölümü için Cronbach α değeri 0.864 olup, madde-toplam korelasyon değeri r=0.328-0.733'dür. VQ11 Anketi psikoloji bölümüne ait Cronbach α değeri 0.851 olup, madde-toplam korelasyon değeri r=0.697- 0.886'dır. Sosyal bölümüne ait Cronbach α değeri 0.852, madde-toplam korelasyon değeri r=0.697-0.886 arasındadır. SF-12 fiziksel bölümü için semptom, psikolojik ve sosyal bölümleri için (sırasıyla -0.640, -0.659 ve -0.632) sonuçlar negatif ve orta derecede ilişkili bulundu. SF-12 mental bölümü için semptom, psikolojik ve sosyal bölümleri için (sırasıyla -0.406, -0.643 ve -0.653) sonuçlar semptom alt bölümü için kabul edilmez seviyedeyken kalan diğer bölümler için orta derecede ilişkili bulundu. mMRC ile semptom (r=0.724) ve psikoloji (r=0.711) alt bölümleri yüksek düzeyde ilişkili iken sosyal alt bölüm (r=0.676) ile orta seviyede ilişkiliydi. VQ11 Anketi KOAH'lı bireylerde yaşam kalitesini değerlendirmede yüksek geçerlik ve güvenirliğe sahip bir ankettir.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to examine the validity and reliability of the Turkish version of the“VQ11 Questionnaire”(VQ11 Questionnaire) in patients with COPD. The study included 77 [24 female (31.2%), 53 male (68.8%)] individuals with COPD. Demographic information and pulmonary function test results were recorded on the evaluation form. The St. George Respiratory Questionnaire (SGRQ), Modified Medical Research Council (mMRC) dyspnea scale, COPD Assessment Test (CAT) and Short Form-12 (SF-12) Quality of Life Scale were used for validity tests. The internal consistency of the VQ11 Questionnaire was analyzed using Cronbach's α coefficient and item-total correlation analysis, and the retest analysis was analyzed using the intraclass correlation coefficient (ICC). Validity was evaluated by calculating the Spearman correlation coefficient. The overall internal consistency of the VQ11 Questionnaire was highly reliable (Cronbach α value=0.881). The Cronbach α value for the symptom section of the VQ11 Questionnaire was 0.864 and the item-total correlation value was r=0.328-0.733. The Cronbach α value for the psychology section of the VQ11 Questionnaire is 0.851 and the item-total correlation value is r=0.697-0.886. The Cronbach α value for the social section is 0.852 and the item-total correlation value is between r=0.697-0.886. The results for the symptom, psychological and social sections (-0.640, -0.659 and -0.632, respectively) for the SF-12 physical section were found to be negatively and moderately correlated. For the SF-12 mental section, the results for the symptom, psychological and social sections (-0.406, -0.643 and -0.653, respectively) were unacceptable for the symptom subsection and moderately correlated for the remaining sections. The symptom (r=0.724) and psychology (r=0.711) subsections were highly correlated with the mMRC, while the social subsection (r=0.676) was moderately correlated. The VQ11 is a questionnaire with high validity and reliability in assessing quality of life in individuals with COPD.