Design and modeling of multiport DC-DC converter for renewable energy sources and energy storage integrated system
Yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji depolama entegre sistemleri için çok portlu DC-DC dönüştürücü tasarımı ve modellemesi
  1. Tez No: 820257
  2. Yazar: ALİHAN ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUSTAFA SAVRUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, yenilenebilir enerji sistemleri (YES), enerji depolama sistemleri ve yüklerin entegrasyonunu, birbirleri arasında optimum güç akışını mümkün kılan çok-portlu DA-DA dönüştürücü ve kontrol şemaları üzerine tasarım ve modelleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu kapmsada, farklı dönüştürücü modelleri geliştirilmiş olup, YES ünitelerinde maksimum güç noktasının takibinin yapılabilmesi, enerji depolama ünitelerinde standartlara uygun şarj algoritmalarının uygulanabilmesi, yüklere kesintisiz güç sağlanabilmesi, ve çift yönlü güç akışının sağlanabilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlara yönelik olarak, tez kapsamında dört farklı çok-portlu DA-DA dönüştürücü topolojisi ve kontrolcüsü tasarlanmış ve modellenmiştir. Tasarım aşamasında topolojilerin matematiksel hesaplamaları gerçekleştirilmiş, kontrol şemaları ve anahtarlama durumları derinlemesine incelenmiş ve sunulmuştur. Önerilen dönüştürücüler, MATLAB/Simulink ve PSIM ortamlarında geliştirilmiş ve olası tüm güç akış senaryolarında sistem performansları test edilmiştir. Gerçekleştirilen performans inceleme çalışmaları neticesinde tasarımı gerçekleştirilen tüm dönüştürücü topoloji/kontrolcülerinin etkinliği ve uygulanabilirliği doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, design and modeling studies have been conducted on multiport DC-DC converters and control schemes that enable the integration of renewable energy systems (RES), energy storage systems, and loads, allowing for optimal power flow between them. Within this scope, different converter models have been developed to achieve the following objectives: tracking the maximum power point in RES units, implementing standardized charging algorithms for energy storage units, providing uninterrupted power supply to the loads, and enabling bidirectional power flow. To achieve these objectives, four different multiport DC-DC converter topologies and their controllers have been designed and modeled in the thesis. During the design phase, the mathematical calculations of the topologies have been performed, and the control schemes and switching states have been thoroughly investigated and presented. The proposed converters have been developed in MATLAB/Simulink and PSIM environments, and their performance was tested in all possible power flow scenarios. Through the conducted performance analysis, the efficiency, and applicability of all designed converter topologies/controllers have been validated.