Effect of material change at plate heat exchanger design to system performance
Plakalı eşanjör tasarımında malzeme değişikliğinin sistem performansına etkisi
- Tez No: 820259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN GÜÇLÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu araştırma, plakalı eşanjörlerin üst plakasında alternatif malzeme kullanımı ve bu kullanımın bileşen performansına olan etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma, AISI 316L ve AISI 304L paslanmaz çelik malzemelerinin kullanıldığı plakalı eşanjörler ile gerçekleştirilmiştir. Performans parametresi olarak farklı malzeme içeriğine sahip ürünlerin termal performans değerleri ve patlama dayanım kriterleri ele alınmıştır. Termal performans plakalı eşanjör fonksiyonel test standında gerçekleşmiştir. Maximator basınçlandırma kiti ve plakalı eşanjör sabitleme aparatı ile patlama dayanım testleri uygulanmıştır. ANSYS FEA analizi ile sonuçları doğrulayan bir simülasyon metodu geliştirilmiştir. Test sonucunda elde edilen dayanım kriterleri, geliştirilen numerik metotla analiz edilmiş ve ilgili bulgular arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada farklı kalınlıkta ve tipte paslanmaz çelik malzemeler kullanılarak üretilmiş olan numunelerin, termal verimlilikleri ve plastik deformasyon basınçları tanımlanmıştır. AISI 316L malzeme ile üretilen üst plakadaki deformasyon başlangıcı 24 bar, AISI 304L malzeme ile üretilen üst plakadaki gözle görülen deformasyon başlangıcı 18 bar olarak belirlenmiştir. Sonuç: Kalınlığı azaltılmış 0,5 mm AISI 316L ve AISI 304L üst plaka ile üretilmiş olan plakalı ısı eşanjörlerinin mekanik dayanım performanslarının seri üretime uygun olduğu ve benzer şekilde her iki malzemenin termal performans testinde olumlu sonuçlar verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this research was to examine the use of alternative materials on the top plate of plate heat exchangers and their influence on the operational effectiveness of the component. Material and Methods: The research was carried out with plate heat exchangers using AISI 316L and AISI 304L stainless steel materials. Thermal performance values and burst resistance criteria of products with different material content are considered as performance parameters. The thermal performance was realized in the plate heat exchanger functional test stand. Pressure resistance tests were carried out with Maximator pressurization kit and plate heat exchanger fixing apparatus. A simulation method has been developed that validates the results with ANSYS FEA analysis. The obtained strength criteria were subjected to analysis using a numerical method that was developed for this purpose. The correlation between the relevant findings was assessed. Results: In the study, thermal efficiencies and plastic deformation pressures of samples manufactured from various varieties of steel were determined. The beginning of deformation in the AISI 316L-made top plate was determined to be 24 bar, while the deformation in the AISI 304L-made top plate was determined to be 18 bar. Conclusion: The study determined that the plate heat exchangers manufactured using 0.5 mm AISI 316L and AISI 304L top plates with reduced thickness exhibit mechanical strength performance that is conducive to large-scale production. Additionally, both materials demonstrated favorable outcomes in the thermal performance evaluation.