Kişiliğin yönetim performansına etkileri, örgüt ortamında kullanılması ve ülkeler / sektörler arasında karşılaştırmalı bir uygulama
The Effects of personality to managerial performance, the use of personality in organizational environment and a comparative application between countries and sectors
- Tez No: 82026
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET Yapılan araştırmaların bulguları doğrultusunda kişiliğin, örgütlerin en önemli sermayesi olarak kabul edilen“insan kaynağf'nı etkili ve verimli bir şekilde kullanmayı kolaylaştıran bir faktör olduğu artık kabul edilmektedir. Bu varsayımla, tezin birinci ve ikinci bölümlerinde geniş bir literatür taraması yapılarak ”kişilik“ ve ”kişiliğin yönetimdeki yeri“ teorik ve amprik çalışmalar ışığında incelenerek örgütsel performansı nasıl etkilediği ve örgüt ortamında nasıl kullanılabileceği üzerinde durulmuştur. Örgütsel performans, genel olarak liderlik tarzları, takım rolleri ve ast olarak çalışma tarzları olmak üzere üç temel boyutta ele alınarak, bu boyutların kişilik özellikleriyle hangi yönlerde ilişki gösterdikleri tezin ”uygulama“ bölümünde incelenmiştir. Yapılan araştırmada, İngilterede özel ve askeri sektörlerden 126, Türkiyede özel, kamu ve askeri sektörlerden 147 olmak üzere toplam 273 yöneticiye ”SHL-OPQ/Mesleki Kişilik Envanteri" uygulanmış ve bulgular ANOVA ve Spearman korelasyon yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu analiz ve karşılaştırmalı değerlendirmeler neticesinde, gerek kültürel gerekse de sektörel açılardan önemli farklılıklar ve benzerlikler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Research findings show that“personality”is one of the important factors, which enables managers to use“human resources”-the most important asset of the organisations- efficiently and effectively. From this perspective, a literature survey is made to reveal important theatrical studies and amprical findings on“personality”and“the role of personality on organisational performance”. Organisational performance is examined in three main dimensions as; leadership styles, team roles and subordinate styles. The third chapter of the thesis covers an application made to reveal the relations between organisational performance dimensions and occupational personality dimensions. The data was obtained by using“SHL-OPQ/ Occupational Personality Questionnaire”in two different cultures(England and Turkey) and three different sectors(public, private and military). The total number of managers is 273 composed of 126 from England and 147 from Turkey. The collected data is analysed by using ANOVA and Spearman correlation methods. Important differences and similarities were found between cultures and sectors.