Maksiller sinüs palatonazal açısının maksilla posterior bölgedeki anatomik yapılarla ilişkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of the maxillary sinus palatonasal angle with anatomical structures in the posterior maxilla region by conical beam computerized tomography
- Tez No: 820302
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SANCAR ATAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Diş kaybından sonra hem alveoler kemik hem de maksiller sinüsün tabanı yeniden şekillenme sürecini hızlandırarak alveoler kemik rezorpsiyonu ve sinüs pnömatizasyonu ile sonuçlanır. Anatomik eksikliklerin üstesinden gelmek amacıyla sinüs tabanının yükseltilmesi için çeşitli tedavi stratejileri geliştirilmiştir. Ancak maksiller sinüsün anatomik varyasyonları, sinüs büyütme işlemi gerçekleştirmedeki zorluk derecesini belirler. Sinüsün septumu ve morfolojisi gibi bazı varyasyonlar kapsamlı bir şekilde çalışılmış olsa da palatonazal girinti açısı ve palatonazal girinti yüksekliği yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, dişli ve dişsiz sinüs bölgelerinde palatonazal girinti (PNG) açısı, palatonazal girinti (PNG) yüksekliği, rezidüel kret yüksekliği (RKY), maksiller ostium çapı ve posterior superior alveolar arterin (PSAA)' in intraosseoz görünümü gibi anatomik yapıların anteroposterior yönde farklı kesitlerde incelenmesidir. Bu amaçla 81 bireydeki 162 sinüs bölgesine ait Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) görüntüleri incelenmiştir. Dişli ve dişsiz sinüs gruplarında ostium çapı bakımından fark görülmezken, dişsiz sinüs grubunda PSAA'nın intraosseoz görünümüne daha sık rastlanmıştır. Genel olarak anteriordan posterior doğru gidildikçe her iki grupta da PNG açısında artış, RKY' de azalma görülmüş olup PNG yüksekliğinin ise orta bölgede en büyük, anterior bölgede ise en küçük değerde olduğu belirlenmiştir. Dişli ve dişsiz sinüs grupları arasında özellikle dişsiz sinüs grubunda PNG açısı ve RKY'nin daha düşük olmasına bağlı önemli farklılıklar bulunmuştur. Bu doğrultuda dişsiz bireylerde posterior superior alveolar arterin intraosseoz seyrine daha sık rastlandığı, maksiller sinüsün ön bölgesinde palatonazal girintinin daha dar açılı olup yüksekliğinin de daha düşük olması nedeniyle klinik olarak daha büyük zorluklar taşıyabileceği düşünülmektedir. Başarılı bir sinüs taban yükseltmesi için preoperatif KIBT incelemesi klinik açıdan büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
After tooth loss, both the alveolar bone and the floor of the maxillary sinus accelerate the remodeling process, resulting in alveolar bone resorption and sinus pneumatization. Various treatment strategies have been developed for sinus floor elevation to overcome anatomical deficiencies. However, the anatomical variations of the maxillary sinus determine the degree of difficulty in performing sinus augmentation. Although some variations, such as the septum and morphology of the sinus, have been extensively studied, the palatonasal recess angle and palatonasal recess height, have not been adequately investigated for differences between dentalous and edentolous patients. The aim of this study is to examine anatomical structures such as the palatonasal recess (PNR) angle and height, residual crest height (RCH), intraosseous appearance of the posterior superior alveolar artery (PSAA) and the diameter of the ostium sinus maxillaris in different sections in the anteroposterior direction in the toothed and edentulous sinus regions. For this purpose, Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images of 162 sinus regions in 81 individuals were examined. While there was no difference in ostium diameter in the dentulous and edentulous sinus groups, intraosseous appearance of PSAA was more common in the edentulous sinus group. In general, from anterior to posterior, there was an increase in PNR angle and a decrease in RCH in both groups. Significant differences were found between the dentulous and edentulous groups, especially in the edentulous sinus group, due to the lower PNG angle and RCH. In this respect, it is found that intraosseous apperance of the posterior superior alveolar artery is more common in edentulous individuals, and the palatonasal recess in the anterior region of the maxillary sinus has a narrower angle and lower height, which may cause clinical difficulties. Preoperative CBCT examination is of great clinical importance for a successful sinus floor elevation.