Aerobik vajinitlerde dequalinium chloride vajinal tablet kullaniminin plasebo kontrollü etkinlik değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of dequalinium chloride vaginal tablets in aerobicvaginitis: A placebo-controlled study
  1. Tez No: 820320
  2. Yazar: SİBEL EJDER TEKGÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FERİT SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çok merkezli, randomize kontrollü, çift kör çalışma, vajinal 10 mg dequalinium chloride'in etkinliğini göstermek amacıyla planlanmıştır. Değişik vajinal enfeksiyonları bulunan (streptokok, enterokok, staph. auerus, pseudomonas, E. coli ve diğer enterobakteriler) toplam 30 hasta çalışmaya alınmıştır. çalışmaya dahil edilen hastalar randomize olarak ilaç grubu ve plasebo grubu arasında paylaştırılmış ve altı gün boyunca günde bir adet vajinal tablet ile tedavi edilmişlerdir. Hastaların ilk kontrolleri tedavi bitiminden 4-7 gün sonra; ikinci kontrolleri ise tedavi bitiminden 3-4 hafta sonra yapılmıştır. Akıntı, kaşıntı ve yanma hissinin değerlendirilmesinden oluşan total semptom skoru (TSS) ve mikroskopik olarak olarak değerlendirilen laktobasil derecesi (LBG) birlikte primer etkinlik parametreleri olarak belirlenmiştir. Vajinal pH, vajinal floranın saflığı, lökosit sayısı ve işaret hücreleri gibi sekonder parametreler de alt değişkenler olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda plasebo ile karşılaştırıldığında, dequalinium chloride'in etkinliğinin çok yüksek olduğuı saptanmıştır (%92 vs %0).
Özet (Çeviri)
This randomised, double-blind, multicentric clinical study compared the efficasy of the vaginal mg dequalinium chloride and placebo in a paralel group design. a total of 30 patients with vaginal infections of varying etiology (streptococcus, enterococcus, staphylococcus auerus, pseudomonas, E.coli and other enterobactericia) participated in this study. Patients were randomly allocated to one of the two groups and were treated once per day for 6 days. control examinations took place 4 to 7 days after the end of treatment and 3 to 4 weeks after the first control examination. The total symptom score of discharge, burning, and pruritis together with lactobacillary grade was defined as primary efficacy parameter. Descriptive analysis of the secondary parameters, vaginal pH, degree of prurity of the vaginal flora, number of the leukocytes, clue cells and global assessment of efficacy supported the efficacy of dequalinium chloride to restore the vaginal milieu. At the end of the study; when compared with placebo arm, the dequalinium chloride arm strongly improved the total symptom score together with lactobacillary grade( %92 vs %0).