Soluble ürokinaz plazminojen aktivatör (supar) ve tiyoldisülfid hemoastazı düzeylerinin bruselloz hastalarıntakibinde kullanımı
Use of soluble urokinase plasminogen activator and thiol disulfide hemoastasis levels in the follow-up of brucellosis patients
  1. Tez No: 820325
  2. Yazar: HÜSAMEDDİN ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN İNCECİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Bruselloz dünya çapında mevcut olan sistemik bir zoonotik hastalıktır. Hastalık, sığır, koyun, keçi, deve gibi hayvanlardan elde edilen gıdaların tüketilmesi ile insanları enfekte eden bir zoonozdur. Bakterinin önde gelen virülans faktörleri arasında fagolizozomların birleşmesini, miyeloperoksidaz salınımını ve TNF (Tümör Nekroz Faktör) salınımını engelleyen adenin ve guanin monofosfat sistemleri gösterilebilir. Süperoksit dismutaz enzimi, reaktif oksijen ara maddelerinin detoksifikasyonunu sağlar. Hastalığın takibinde ise akut faz reaktanlarından C-reaktif Protein (CRP), prokalsitonin gibi belirteçler kullanılmaktadır. SuPAR düzeyi enflamatuvar ve enfeksiyöz hastalıklarda artar. Tiyol-disülfid dengesi oksidatif stresten korunma, apoptozis, sinyal iletimi ve enzimatik aktivitelerin düzenlenmesi ve hücresel haberleşme mekanizmalarında önemli rol oynar ve bu dengedeki bozuklukların birçok kronik enflamatuvar ve dejeneratif hastalığın patogenezinde rol aldığı düşünülmektedir. Bu çalışmada amacımız kategorilere ayrılmış bruselloz hastalarında suPAR, total tiyol ve native tiyol düzeylerini tespit etmek ve prokalsitonin ve CRP gibi belirteçler ile karşılaştırıp; morbidite tayinini ve diagnostik önemlerini araştırmaktır. Ayrıca takip, tedavi ve hastalığın prognozu hakkında öngörüye sahip olmayı amaçlamaktayız. Gereç ve yöntem: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp merkezi etik kurulundan onay alındıktan sonra, servis veya poliklinikte takip edilen çalışma kriterlerimize uyan, brusella tanısı konan 58 hasta ve 30 tane sağlıklı grup çalışmaya dahil edilmiştir. Alınan kanlar suPAR, total tiyol ve native tiyol çalışmak üzere -80 derecede saklandı. Saklanan kanlar daha sonra biyokimya laboratuvarında ELİSA yöntemi ile çalışıldı ve sonuçlar not edildi. Bulgular: Vaka ve kontrol grubu'nun lenfosit, platelet, monosit, immünglobülin A ve prokalsitonin değerleri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Brucellosis is a systemic zoonotic disease present worldwide. The disease is a zoonosis that infects humans by consuming food obtained from animals such as cattle, sheep, goats, and camels. Among the leading virulence factors of bacteria, adenine and guanine monophosphate systems, which inhibit the assembly of phagolysosomes, myeloperoxidase secretion and TNF secretion, can be shown. Superoxide dismutase enzyme detoxifies reactive oxygen intermediates. In the follow-up of the disease, markers such as C-reactive Protein (CRP), procalcitonin, which are acute phase reactants, are used. SuPAR level increases in inflammatory and infectious diseases. Thiol-disulfide balance plays an important role in protection from oxidative stress, apoptosis, regulation of signal transduction and enzymatic activities, and cellular communication mechanisms, and disturbances in this balance are thought to play a role in the pathogenesis of many chronic inflammatory and degenerative diseases. In this study, our aim is to determine suPAR, total thiol and native thiol levels in categorized brucellosis patients and compare them with markers such as procalcitonin and CRP; To investigate the determination of morbidity and its diagnostic importance. In addition, we aim to have a prediction about the follow-up, treatment and prognosis of the disease. Materials and Method: After obtaining approval from the ethics committee of Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaş Medical Center, 58 patients diagnosed with brucella and 30 healthy groups who met our study criteria followed in the service or outpatient clinic were included in the study. The blood taken was stored at -80 degrees to study suPAR, total thiol and native thiol. The stored blood was then studied in the biochemistry laboratory with the ELISA method and the results were noted. Findings: The lymphocyte, platelet, monocytes, immunoglobulin A and procalcitonin values of the case and control groups did not differ significantly (p>0.05).