Sekiz haftalık pliometrik antrenmanın adolesanlarda fonksiyonel performans test değerleri ve bazı performans parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of eight-week plyometric training on functional performance test values and some performance parameters in adolescents
  1. Tez No: 820324
  2. Yazar: ÖZGÜR SARIMEHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MENDERES KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, adolesan bireylerde uygulanan pliometrik antrenmanın fonksiyonel performans testi (FPT) ile çabukluk, çeviklik değerlerine olan etkisi ve testler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmaya 16-17 yaş aralığında lisede öğrenimlerine devam eden daha önce hiç spor yapmammış 26 erkek öğrenci katılmıştır. Araştırmada katılımcılar iki gruba bölündü (deney n=13 ve kontrol n=13). Bireylere dominant (DT) ve non-dominant (NDT) taraflarda yedi farklı FPT (TAA, ÜAA, 6m TAA, ÇS, MRA, MÜAA, SH) ile bireylerin çeviklik, çabukluk değerlerinin belirlenmesi için İllinois testi ve 20m sürat testi uygulanmıştır. Araştırmanın istatistiksel analizinde Shapiro-Wilk, Bağımsız Örneklem T, Bağımlı Örneklem T, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Pearson, Spearman's ve Doğrusal Regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Bulgular: Deney grubunda DT ve NDT taraflı olmak üzere tüm FPT testlerinde ve illinois testinde anlamlı farklılıklar tespit edilirken (p0,05). FPT'lerin korelasyon değerleri karşılaştırıldığında DT tarafta ÇS ile ÜAA, MRA ile MÜAA, İllinois testi ile MÜAA ve MRA testleri arasında pozitif yönlü yüksek korelasyon, NDT tarafta ÇS ile ÜAA arasında ve MÜÜ ile TAA, ÜAA ve ÇS arasında pozitif yönlü yüksek korelasyonlara rastlanmıştır (p0,05). Sonuç: Araştırmamızın sonuçları değerlendirildiğinde, adolesan bireylerde uygulanacak pliometrik antrenmanların geleneksel FPT'lere ek medial yönlü uygulanan FPT'ler ve çeviklik performansını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca istatistiksel olarak anlamlı olmasa da pliometrik antrenmanın sürat performansında iyileşmelere neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effect of plyometric training applied in adolescents on functional performance test (FPT) and quickness and agility values and the relationship between tests. Materials and Methods: The sample of the study consists of 26 male students aged 16-17, who are sedentary individuals and studying at high school. Participants in the study were divided into two groups (experimental n=13 and control n=13). To determine the strength of the lower extremities, seven different FPTs (TAA, ÜAA, 6m TAA, CS, MRA, MUAA, SH) were applied to individual on the dominant (DT) and non-dominant (NDT) sides. Illionist test was used to determine the agility value of the individuals, and the 20m sprint test was used to determine the quickness value. Shapiro-Wilk, Independent Sample T, Dependent Sample T, Mann-Whitney U, Wilcoxon, Pearson, Spearman's and Linear Regression analyzes were used in the statistical analysis of the study. Results: Significant differences were detected in all FPT tests DT and NDT on the sides, including plyometric training, İllinois test (p0.05). when the correlation values of FPTs were compared, positive high correlations were found between CS and UAA on the DT side, MRA and MÜAA, and between the İllinois test and MÜAA and MRA tests; (p0.05). Conclusion: When the results of our study were evaluated, it was determined that plyometric training to be applied in adolescent individuals positively affected the agility performance and the FPTs applied in the medial direction in addition to the traditional FPTs. In addition, although it was not statistically significant, it was determined that plyometric training caused improvements in speed performance.