Kolorektal kanserli hastalarda ilk tanı anında, koagulasyon parametreleri ve karaciğer metastazları arasındaki ilişki
The relationship between coagulation parameters and liver metastases at the first diagnosis in patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 820524
  2. Yazar: MELİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEBRAİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Uzak organ metastaz oluşumu, kanser hücrelerinin kan veya lenfatik yolla taşınması sonrası oluşmaktadır. Tümör hücrelerinin metastatik progresyonu 'metastaz kaskadı' olarak adlandırılan bir süreçle meydana gelmektedir. Bu adımlar; lokal invazyon, intravazasyon (kan dolaşımına geçiş), kanser hücrelerinin dolaşımda canlı kalması, ekstravazasyon (spesifik organa ilerlemesi) ve kolonizasyon (yerleştiği organda büyümesi) şeklinde tanımlanmaktadır. Endotelyal bariyeri geçmek ve immün cevaptan kaçarak farklı bölgelere göç, yaygın olarak metastatik progresyon sırasında, tümör yayılımı için en önemli adımlar olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada karaciğer metastazı olan kolorektal kanserli hastalarda, metastazı olmayanlara göre international normalized ratio (INR), aktive parsiyel tromboplastin zamanı (aPTT), protrombin zamanı (PT) test değerlerindeki bozulma ve hemogram parametrelerindeki farklılıkların istatiksel anlamlılığının tespit edilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Ocak 2015 - Haziran 2022 yılları arasında hastanemiz genel cerrahi kliniğine başvuran ve kolorektal kanser tanısı alan hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Demografik veriler (yaş, cinsiyet), tümör yerleşim yeri, histopatolojik tanı, tek veya multipl metastaz durumu, metastaz lokasyonu, patolojik evre, koagülasyon parametreleri (PT, aPTT, INR), hemogram (lökosit, nötrofil, monosit, hematokrit, platalet) değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1073 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalara yapılan peroperatif görüntüleme yöntemleri incelendiğinde ve hastaların peroperatif bulgularına bakıldığında 802 hastada (%74,7) metastaz izlenmedi. 205 hastada (%19,1) karaciğer metastazı olduğu saptandı. Karaciğer metastazı olan hastaların 184'ünde karaciğer dışında başka metastazı yoktu. 62 hastanın (%5,7) ise karaciğer metastazı olmadan, en çok intraabdominal metastaz, en az intrakranial metastaz olmak üzere diğer organ veya sistemlerde metastazı olduğu saptandı. Karaciğer metastazı olan hastaların 72'sinde (%35,1) tek, 133'ünde (%64,9) multiple karaciğer metastazı olduğu izlendi. Karaciğer metastazı olan ve olmayan grupta APTT değeri anlamlı (p>0.05) farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
Aim: Distant organ metastasis occurs after cancer cells are transported by blood or lymphatic route. Metastatic progression of tumor cells occurs through a process called the 'metastasis cascade'. These steps are; It is defined as local invasion, intravasation (transition into the bloodstream), survival of cancer cells in the circulation, extravasation (progression to a specific organ) and colonization (growth in the organ where it is located). Crossing the endothelial barrier and evading the immune response and migrating to different sites are widely recognized as the most important steps for tumor spread during metastatic progression. In our study, it is aimed to determine the statistical significance of the differences in international normalized ratio (INR), activated partial thromboplastin time (aPTT), prothrombin time (PT) test values and hemogram parameters in colorectal cancer patients with liver metastasis compared to those without metastasis. Materials and Methods: The data of patients who applied to the general surgery clinic of our hospital and were diagnosed with colorectal cancer between January 2015 and June 2022 were retrospectively analyzed. Demographic data (age, gender), tumor location, histopathological diagnosis, single or multiple metastasis status, metastasis location, pathological stage, coagulation parameters (PT, aPTT, INR), hemogram (leukocyte, neutrophil, monocytes, hematocrit, platelet) values was recorded. Results: 1073 patients included in the study were evaluated retrospectively. When the peroperative imaging methods performed on the patients were examined and the peroperative findings of the patients were examined, no metastasis was observed in 802 patients (74.7%). Liver metastases were detected in 205 patients (19.1%). Of the patients with liver metastases, 184 had no metastases other than liver. 62 patients (5.7%) were found to have metastases in other organs or systems, mostly intraabdominal metastases and least intracranial metastases, without liver metastasis. It was observed that 72 (35.1%) of the patients with liver metastases had single liver metastases and 133 (64.9%) had multiple liver metastases. The APTT value did not differ significantly (p>0.05) in the group with and without liver metastasis.