Anevrizmal kemik kisti tanısıyla tedavi edilen hastaların klinik sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical outcomes of patients treated with the diagnosis of aneurysmal bone cyst
  1. Tez No: 820523
  2. Yazar: AYKUT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Anevrizmal kemik kistleri sıklıkla yaşamın ilk iki dekadında ortaya çıkan, nadir görülen, lokal agresif kemik tümörleridir. Sıklıkla diz çevresinde ortaya çıkmakla birlikte aksiyel ve apendiküler iskeletin herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir. Anevrizmal kemik kistlerinin tedavisinde çok çeşitli tedavi modaliteleri tanımlanmıştır. Anevrizmal kemik kistlerinin tedavisinin temel dayanağı adjuvan tedavi olsun ya da olmasın, küretaj ve greftlemedir. Diğer tedavi seçenekleri arasında kriyoterapi, skleroterapi, radyonüklid ablasyon ve en blok rezeksiyon yer alır. Bu tez çalışmamızda; retrospektif olarak kliniğimizde Anevrizmal kemik kisti tanısıyla tedavi olan 49 hastayı inceledik. Hastaların 29'u (%60) primer Anevrizmal kemik kisti, 20'si (%40) ise sekonder Anevrizmal kemik kisti olarak değerlendirildi. Çalışmamıza primer Anevrizmal kemik kisti tanısıyla tedavi edilen hastalar dahil edildi. Primer Anevrizmal kemik kisti olan hastaların 17'si erkek (%58), 12'si kadındı (42). Hastaların yaş ortalaması 16,51 yıl (3-67) idi. Yapılan tedaviler değerlendirildiğinde; 3 hastaya sadece küretaj, 10 hastaya küretaj sonrası trikalsiyum fosfat dolgu materyali uygulaması, 6 hastaya küretaj sonrası cam greft uygulaması, 3 hastaya küretaj sonrası otogreft uygulaması, 3 hastaya küretaj sonrası demineralize kemik matriksi dolgu materyali uygulaması, 1 hastaya küretaj sonrası kemik çimentosu uygulaması, 2 hastaya en blok rezeksiyon ve otogreft ile rekonstrüksiyon ve 1 hastaya da en blok rezeksiyon sonrası tümör rezeksiyon protezi uygulaması yapıldı. Ortalama takip süremiz 39,88 ay (19-72) idi. Tedavi sonrası takiplerde 3 hastada nüks görüldü. Ortalama nüks görülme süresi 30 ay (24-36) idi. Nüks gelişen 2 hastaya küretaj sonrası trikalsiyum fosfat dolgu materyali uygulaması, 1 hastaya küretaj sonrası cam grefti uygulaması ve gelişen patolojik kırık nedeniyle titanyum elastik çivi uygulaması yapıldı. Anevrizmal kemik kistleri kemiğin benign lezyonlarıdır. Genellikle cerrahi tedavi ile iyi sonuçlar elde edilir ancak nispeten yüksek nüks oranlarına sahip oldukları akılda tutulmalıdır. Bu nedenle hastalar ilk yıl 3 aylık periyotlarda, ikinci yıl 6 aylık periyotlarda ve sonrasında yıllık periyotlarda takip edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aneurysmal bone cysts are rare, locally aggressive bone tumors that usually occur in the first two decades of life. They frequently occur around the knee but can occur in any part of the axial and appendicular skeleton. Various treatment modalities have been described for the management of aneurysmal bone cysts. The mainstay of treatment of aneurysmal bone cysts is curettage and grafting, with or without adjuvant therapy. Other treatment options include cryotherapy, sclerotherapy, radionuclide ablation and en bloc resection. İn this thesis work; we retrospectively analyzed 49 patients who were treated with the diagnosis of Aneurysmal bone cyst in our clinic. 29 (60%) of the patients were primary Aneurysmal bone cyst and 20 (40%) were secondary Aneurysmal bone cyst. Patients treated with the diagnosis of primary Aneurysmal bone cyst were included in our study. Of the patients with primary Aneurysmal bone cyst, 17 were male (58%) and 12 were female (42%). The mean age of the patients was 16.51 years (3-67). When the treatments were evaluated; only curettage was performed in 3 patients, tricalcium phosphate filling material application after curettage in 10 patients, glass graft application after curettage in 6 patients, autograft application after curettage in 3 patients, demineralized bone matrix filling material application after curettage in 3 patients, bone cement application after curettage in 1 patient, en bloc resection and reconstruction with autograft in 2 patients and tumor resection prosthesis application after en bloc resection in 1 patient. The mean follow-up period was 39.88 months (19-72). Recurrence was seen in 3 patients after treatment. The mean duration of recurrence was 30 months (24-36). Tricalcium phosphate filling material was applied after curettage in 2 patients with recurrence, glass graft application after curettage in 1 patient and titanium elastic nail application due to pathologic fracture. Aneurysmal bone cysts are benign lesions of bone. Good results are usually obtained with surgical treatment, but it should be kept in mind that they have high recurrence rates. Therefore, patients should be followed up at 3-month intervals in the first year, 6-month intervals in the second year and yearly intervals thereafter.