Yem katkısı olarak borik asitin farelerde gebelik üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of boric acid as a feed additive on mice pregnancy
  1. Tez No: 820551
  2. Yazar: MİNE BÜŞRA AYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CİHAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deney Hayvanları Biyoloji ve Biyomedikal Uygulama Teknikleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Boron (B) bitkiler, hayvanlar ve insanların metabolizmalarının işleyişi için gerekli bir eser elementtir. Çalışmamızda üreme üzerine olumlu etkileri olan borik asitin, deney hayvanı gelişimi ve yetiştirmede model olarak uygulanması için yem katkısı ile birlikte verilmesi hedeflenmiştir. Borik asit (BA) katkılı yem (0, 250 ve 500 ppm) ile beslenen farelerin gebelik performansı, doğan yavruların gelişimi ve biyokimyasal etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda, 18 adet Balb-C ırkı dişi fare gebelik için kullanıldı. BA katkılı yem (0, 250 ve 500 ppm) 3 hafta gebelik dönemi ve 3 hafta emzirme dönemi beslenen farelerin, 19-21. gün doğum olan kafeslerde doğan yavru sayıları ve ağırlıkları belirlendi. Borik asit ile beslenen ratlardan doğan yavruların 3. haftasında kan ve doku örnekleri alınmıştır. Kan örneklerinden ise malondialdehit (MDA), total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyesi (TOS) seviyeleri belirlenmiştir. BA grubundan beslenen gruplarda doğan yavrularda dişi yavru artışı kontrole göre anlamlı fark görülmüştür. Organ ağırlıkları 250 ppm BA grubunda olumlu gelişim gözlenmiştir. 250 ppm grubu ve 500ppm TAS, kontrol grubuna göre anlamlı artış tespit edilirken, TOS ve MDA düzeylerinde düşüş gözlenmiştir. Özellikle 250 BA'nın deney hayvanı üretimi dişi cinsiyet olumlu yönde, organ gelişimi ve anti-oksidan düzeylerinde olumlu etkileri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Boron (B) is an essential trace element for the metabolism of plants, animals and humans. In our study, it is aimed to give boric acid, which has positive effects on reproduction, together with feed additives for application as a model in experimental animal development and breeding. Pregnancy performance, development of offspring and biochemical effects of mice fed with boric acid (BA) supplemented feed (0, 250 and 500 ppm) were investigated. In our study, 18 Balb-C female mice were used for pregnancy. Mice fed BA supplemented feed (0, 250 and 500 ppm) for 3 weeks of gestation and 3 weeks of lactation, 19-21. The number and weight of puppies born in cages with day birth were determined. Blood and tissue samples were taken at the 3rd week of pups born from rats fed with boric acid. Malondialdehyde (MDA), total antioxidant level (TAS) and total oxidant level (TOS) levels were determined from blood samples. There was a significant difference in the increase of female offspring in the offspring born in the groups fed from the BA group compared to the control. A positive improvement was observed in the organ weights in the 250 ppm BA group. g. While a significant increase was detected in the 250 ppm group and 500ppm TAS compared to the control group, a decrease was observed in TOS and MDA levels. Particularly, positive effects of 250 BA on experimental animal production, female sex, organ development and antioxidant levels were observed.