İslami finans eğitiminde yaşanan zorluklar ve çıkış yolları: Yükseköğretim programları açısından ampirik bir değerlendirme
Challenges in Islamic finance education and ways out: An empirical evaluation of higher education programs
- Tez No: 820550
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA AKTEN ÇÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sektörel gelişimine paralel olarak, Türkiye'de İslami finans eğitimine son yıllarda yoğun bir ilgi söz konusudur. Bununla birlikte eğitim sürecinde yaşanan birçok sorun ve zorluk bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, yükseköğretim düzeyinde yaşanan bu sorunları tespit etmek ve çözüm yollarını ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup, veriler mülakat yöntemi ile elde edilmiş ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanın amacı kapsamında Konya, İstanbul, Bursa, Sakarya ve Ankara gibi İslami finans eğitimlerinin ön planda olduğu illerdeki üniversitelerde bu alanda eğitim gören öğrenciler ve eğitim veren akademisyenler ile toplamda 30 görüşme yapılmıştır. Veri analiz sürecinde MAXQDA 2022 programı kullanılmıştır. Sonuçta, a) Ders materyali eksikliği, b) Standart ve kademeli bir eğitim müfredatının bulunmaması, c) Akademik çalışmalardaki tek düzelik/benzerlik, d) Eğitmenlerin niteliği ve sayısındaki yetersizlikler, e) Öğrenci profili (heterojen) ve kalitesi, f) Mezuniyet sonrası istihdam sorunu ve g) Alana yönelik ideolojik bakış olmak üzere 7 sorun kategorisi belirlenmiştir. Çözüm yolları ise; a) Standart ve kademeli bir eğitim müfredatının hazırlanması, b) Eğitimcilerin eğitimi ve yetkinliğinin artırımı, c) Sektör-kamu – üniversiteler arası ortak çalışma platformlarının oluşturulması ve bilimsel yayın sayısının artırılması, d) Ulusal ve uluslararası akademik faaliyetlerin yaygınlaşması ve lisans/lisansüstü program sayısının artırılması, e) Verilen eğitimlerin pratik olması; sektöre, piyasaya, insanlara dokunması ve sorunlara çözüm sunması, f) Alana yönelik farkındalık yaratımı, finansal okuryazarlık ve siyasi destek sağlanması, g) Alanın akademik unvan ve atamalarda ayrı bir disiplin olarak kabulü, h) Lisans programları için denklik verilmesi olmak üzere 8 kategoride ifade edilmiştir. Bulguların, yükseköğretim kurumlarının yetkili birimlerinin, sektör temsilcilerinin ve ilgili kamu otoritelerinin alana yönelik kararlarına değer katması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
There has been an intense interest to Islamic finance education in Turkey at the recent years, in parallel with its sectoral development. However, there are many problems and difficulties experienced in the education process. The aim of this study is to identify these problems experienced at the higher education level and to reveal the solutions. Qualitative research method was adopted in the study, data were obtained by interview method and content analysis was performed. Within the scope of the study, a total of 30 interviews were conducted with students studying and academicians teaching in this field at universities in cities such as Konya, Istanbul, Bursa, Sakarya and Ankara, where Islamic finance education is at the forefront, MAXQDA 2022 program was used in the data analysis process. As a result, 7 problem categories have been determined as a) Lack of course materials, b) Absence of a standard and graded curriculum, c) Uniformity/similarity in academic studies, d) Inadequacy in the quality and number of instructors, e) Student profile (heterogeneity) and quality, f) employment problem and g) the ideological view towards the field. The solutions are; a) Preparation of a standard and gradual education curriculum, b) Increasing the competence and the training of educators, c) Establishing sector-public-university collaboration platforms and increasing the number of scientific publications, d) Expanding national and international academic activities and increasing the number of undergraduate/graduate programs e) Practical training; touching to the sector, the market, people and providing solutions to problems, f) raising awareness for the field, financial literacy. and providing political support, g) Recognition of the field as a separate discipline at the academic titles and appointments, h) Giving equivalence for undergraduate programs. It is expected that the findings will add value to the decisions of the authorized units of higher education institutions, sector representatives and relevant public authorities.