Brexit sonrası dönemde Birleşik Krallık-Avrupa Birliği ilişkileri: Kuzey İrlanda protokolü
United Kingdom-European Union relations in the post-Brexit era: Northern Ireland protocol
  1. Tez No: 820564
  2. Yazar: OMAR MANFI ADDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması anlamına gelen Brexit hem Birleşik Krallık hem de Avrupa Birliği için önemli bir dönüm noktasıdır. Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'ne üye olduktan sonra Avrupa Birliği politikalarının bazılarına karşıt olması ve Avrupa Birliği'nin pek çok bütünleşme hareketinden muaf kalması gibi durumlar Brexit Referandumu'nu kaçınılmaz kılmıştır. 2016 yılında yapılan Brexit Referandumu, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği üyeliğinin sona yaklaştığının bir göstergesidir. Geri Çekilme Antlaşması'nın Kuzey İrlanda Protokolü'nün 5-10. maddelerindeki hükümleri uyarınca, anlaşma yürürlükte olduğu sürece, ticaret düzenlemelerine periyodik olarak izin verilmesi istenecektir. Bu durum kurumlara, düzenlemelerde kalıp kalmama veya onlardan çıkma konusunda oy kullanma fırsatı verecektir. İlk onay oylaması Aralık 2024'te yapılacaktır. Kuzey İrlanda'nın orta ve uzun vadede merkezî mi yoksa periferik olarak mı ele alınacağı kesin değildir. Çoğu, Birleşik Krallık, genel olarak AB ve özel olarak İrlanda tarafından alınan“pratik eylemlere”bağlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Brexit, which means the United Kingdom's divorce from the European Union, is an significant turning point for both the United Kingdom and the European Union. The fact that the United Kingdom has opposed to numerous policies of the European Union since becoming a member of the European Union and being exempted from many integration movements is in a way a harbinger of the inevitability of the Brexit referendum. The Brexit Referendum in 2016 is an indication that the UK's membership in the European Union is nearing its end. Under the terms of the Withdrawal Agreement, Northern Ireland institutions will be required to periodically allow the trade arrangements in Articles 5-10 of the protocol as they remain in force. It will give institutions the opportunity to vote on whether to stay in the regulations or to get out of them. The first approval vote will be held in December 2024. It is unclear whether Northern Ireland will be treated centrally or peripherally in the medium and long term. Much will depend on the 'practical actions' taken by the United Kingdom, the European Union in general and Ireland in particular