Çocuklarda ekokardiyografi işlemi sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğünün anksiyete üzerine etkisi
The effect of virtual reality goggles used during echocardiography procedure on anxiety in children
- Tez No: 820610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY KUZLU AYYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma 3-6 yaş grubu çocuklarda ekokardiyografi işlemi yapılırken sanal gerçeklik gözlüğü ile izletilen çizgi filmin anksiyete üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022 Ağustos-2022 Kasım tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'nde muayene olan hasta çocuklar oluşturmuştur. Örneklemi ise çalışmaya katılmaya gönüllü olan ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan kontrol grubunda 50; girişim grubunda 50, olmak üzere toplam 100 çocuk oluşturmuştur. Veri toplamada“Tanıtıcı Bilgi Formu”, çocukların yaş gruplarına uygun olan“Çocukların Duygusal Dışa Vurumunu Değerlendirme Ölçeği”sanal gerçeklik gözlüğü ve SpO2 ölçüm cihazı kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20. İstatistik paket programı kullanılmıştır. Sonuç olarak, 3-6 yaş grubu çocuklarda ekokardiyografi işlemi yapılırken sanal gerçeklik gözlüğü ile izletilen çizgi filmin anksiyete düzeyine olumlu etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled study to evaluate the effect of a cartoon watched through virtual reality goggles on anxiety in children aged 3-6 undergoing an echocardiography procedure. The study population consisted of children who were examined at the Pediatric Cardiology Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital between August 2022 and November 2022. The sample consisted of a total of 100 children, with 50 in the control group and 50 in the intervention group, who voluntarily participated in the study and met the inclusion criteria. Data collection was done using“Introductory Information Form”,“Scale for Evaluating Children's Emotional Expression”suitable for the age groups of children, virtual reality goggles, and a pulse oximeter. SPSS 20 Statistical Package Program was used for data analysis. As a result, it was found that watching a cartoon through virtual reality goggles during echocardiography procedure had a positive effect on the anxiety level of children aged 3-6.