Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sportmenlik davranışının spor ahlakı davranışlarını betimlemedeki rolünün incelenmesi
Investigation of the role of sportsmanship behavior of Faculty of Sports Sciences in describing sports ethics behaviors
  1. Tez No: 820615
  2. Yazar: METİNCAN OĞUZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sportmenlik düzeylerinin spor ahlakı davranışlarını betimlemedeki rolünün incelenmesidir. Bu araştırma spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sportmenlik düzeyleri ve spor ahlaki düzeyleri arasındaki ilişkiyi betimlemesi bakımından ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesin de öğrenim görmekte olan 258 kişi (%65,6) erkek, 135 kişi (%34,4) kadın olmak üzere toplam 393 spor bilimleri fakültesi öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Sportmenlik Ölçeği”,“Spor Ahlakı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS (Statististical Package For Social Sciences) 26.00 paket programında analiz edilecektir. Verilerin analizinde betimleyici istatistikler (frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma) t-testi, anova testi ve korelasyon analizi gibi istatistiki teknikler kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p < 0.5 olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak spor fakültesinde okuyan öğrencilerin spora karşı oluşan sportmenlik düzeylerinin spor ahlakı düzeylerini çeşitli değişkenlerle etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
For this purpose, it is to examine the role of sportsmanship level of sports science faculty students in describing sports ethics customers. This research is a scientific research carried out in the relational screening model of describing the relationship between the existence of sportsmanship and sports moral values of the students of the faculties of sports. The sample of the study consists of 393 students from the Faculty of Sports and Women's Sciences, 258 (65.6%) male and 135 (34.4%) working at Erzincan Binali Yıldırım University. As data collection tools;“Personal Information Form”,“Sportsmanship Scale”,“Sports Ethics Scale”were used. Research data will be analyzed by SPSS (Statistical Package For Social Sciences) 26.00 packages of laundry. Statistical techniques such as descriptive statistics (frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation), t-test, anova test and comparison analysis were used in the analysis of the data. The significance level was evaluated as p < 0.5. As a result, the sports ethics scale of the sportsmanship level formed by the students studying at the sports faculty may be related to various variables.