Pandemi dönemi sonrası yurtta barınan genç yetişkinlerin beslenme düzenindeki değişiklikler
  1. Tez No: 820616
  2. Yazar: İREM BEYZA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sağlıklı ve dengeli beslenme, COVID-19 gibi pandemiler sırasında kişisel risk yönetimi stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Doğru beslenme savunmanın ön cephesi olarak bağışıklık sisteminin korunmasını sağlamaktadır. Bu çalışma üniversite öğrencilerinin COVID-19 pandemisi nedeniyle sokağa çıkma yasağının olduğu dönem ve öğrencilerin normal bir akademik dönemi olan pandemi döneminden sonraki beslenme tutum ve alışkanlıklarının araştırılması, diyet kalitesindeki değişkenlik durumunu, diyet kalitesindeki olumsuz değişikliklerle ilişkili faktörleri değerlendirmek ve karşılaştırmak ve bu faktörlerin öğrenciler arasında farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. 01.01.2022-30.04.2022 tarihleri arasında Hitit Yurt Müdürlüğü'nde barınan ve anketleri eksiksiz dolduran 18-24 yaş arası 267 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılmak için dahil edilme kriterlerini karşılayan ve Bilgilendirilmiş Gönüllü Onay Formu' nu dolduran katılımcılardan, hazırlanmış anket formları yardımıyla veriler toplanmıştır. Veriler; katılımcıların sosyodemografik ve genel sağlık durumlarını, beslenme alışkanlıklarını ve davranışlarını, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtlarını, pandemi dönemi öncesi ve pandemi dönemi sonrasına ait besin tüketim sıklıklarını sorgulamak üzere 4 kısımdan oluşan anket formları kullanılarak yüzyüze bir şekilde toplanmıştır. Katılımcılardan anketleri doldururken pandemi öncesi ve sonrasını göz önünde bulundurmaları istenmiştir. Katılımcıların tümünü kadınlar oluşturmuştur. Öğrencilerin % 34.8'i COVID-19 tanısı aldığını belirtmiştir. COVID-19 pandemi sürecinde katılımcıların, önceki döneme kıyasla ana öğün ve ara öğün sayısının artış gösterdiği saptanmıştır. Pandemi öncesi ve süreci karşılaştırıldığında, pandemi sürecinde besin takviyesi kullanımının artış gösterdiği görülmektedir. İki dönemi kıyasladığımızda, pandemi döneminde sağlıksız beslendiğini düşünenlerin oranı pandemi öncesinde sağlıksız beslendiğini düşünenlere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Vücut ağırlığında artış olan katılımcıların oranı % 60.7 olarak bulunmuştur ve % 66.7 oranında katılımcı kısıtlamalar sebebiyle beslenme alışkanlıklarında değişim olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
A healthy and balanced diet is an integral part of a personal risk management strategy during pandemics such as COVID-19. Proper nutrition provides the protection of the immune system as the front line of defense. This study aims to investigate the nutritional attitudes and habits of university students during the period of curfew due to the COVID-19 pandemic and after the pandemic period, which is a normal academic period of the students; the state of variability in diet quality; to evaluate and compare the factors associated with negative changes in diet quality and to determine whether these factors differ between students. The study was conducted on 267 students between the ages of 18-24, who were accommodated in the Hitit Dormitory Directorate between 01.01.2022 and 30.04.2022 and completed the questionnaires completely. Data were collected from participants who meet the inclusion criteria and fill out the Informed Voluntary Consent Form to participate in the study with the help of prepared survey forms. The data were collected face-to-face using questionnaires consisting of 4 parts in order to question sociodemographic and general health conditions, nutritional habits and behaviors, 24-hour retrospective food consumption records, food consumption frequencies to be filled in before and after the pandemic period. Participants were asked to fill out a questionnaire taking into account the pre- and post-pandemic. All of the participants are women. 34.8% of the students stated that they were diagnosed with COVID-19. During the COVID-19 pandemic, it was found that the number of main meals and intermediate meals of participants increased compared to the previous period. When the pre-pandemic and the process are compared, it is seen that the use of nutritional supplements has increased during the pandemic process. When we compared the two periods, it was found that the proportion of those who thought they had an unhealthy diet during the pandemic period was higher compared to those who thought they had an unhealthy diet before the pandemic. The proportion of participants whose weight increased was found to be 60.7% and 66.7% of the participants stated that there was a change in their eating habits due to restrictions.