Glycyrrhıza glabra L. (meyan) bitkisinin antiviral etkinliği hakkında bir değerlendirme
An evaluation of the antiviral efficacy of Glycyrrhizaglabra L. (licorice) plant
  1. Tez No: 820646
  2. Yazar: MERVE COŞKUN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Tıbbi bitkiler hastalıkların önlenmesi, tedavisi gibi süreçlerde etkin rol alabilen önemli bir potansiyel barındıran doğal kaynaklardır. Eskiden halk arasında geleneksel kullanımları yaygın olan bitkilerin günümüzün teknoloji ve imkanlarıyla üzerlerinde yapılan araştırmalar artmıştır. Glycyrrhiza glabra L. türü 20'den fazla triterpenoid ve 300 flavonoit içerir. İçerdiği aktif bileşenlerle çeşitli etkilere ve geniş bir kullanım alanına sahiptir. Viral hastalıklarda aktif kullanımı mevcut olan Glycyrrhiza glabra L. türü yakın zamanda antiviral etkinliği ile ön plana çıkmış ve üzerindeki araştırmalar yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada Glycyrrhiza glabra L. türünün antiviral etkinliğine dair 2000 yılından günümüze kadar yapılan çalışmalar Google Scholar, PubMed, Sciencedirect, Scopus elektronik veri tabanları üzerinden ilgili anahtar kelimelerle taranmıştır. Elde edilen veriler HIV, influenza virüsleri, hepatit virüsleri, Herpes simplex virüsü, newcastle hastalığı virüsü (NDV), rota virüsü, zika virüsü (ZIKV), varisella-zoster virüsü (VZV), tütün mozaik virüsü (TMV), domuz üreme ve solunum sendromu virüsü (PRRSV), flavivirüsler, güvercinlerde paramiksovirüs tip 1 (PPMV-1), dengue virüsü, ağır akut solunum sendromu ile ilişkili koronavirüs (SARS-CoV) ve ağır akut solunum sendromu ilişkili koronavirüs 2 (SARS-CoV-2/COVID-19) dahil olmak üzere incelenen virüslerin başlıkları altında sınıflandırılmıştır. İncelenen virüslerin hepsinde Glycyrrhiza glabra L. türünün antiviral etkinliğine dair verilere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu araştırmalar güçlü antiviral etki oluşturabilecek yapısal olarak ilişkili bileşiklerin tasarımında yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants are natural resources with an important potential that can play an active role in the prevention and treatment of diseases. The researches on the plants, which used to be common among the people in the past, have increased with today's technology and opportunities. Glycyrrhiza glabra L. contains more than 20 triterpenoids and 300 flavonoids. It has various effects and a wide range of uses with the active ingredients it contains. Glycyrrhiza glabra L. which has an active use in viral diseases, has recently come to the fore with its antiviral activity and researches on it have intensified. In this study, studies on the antiviral activity of Glycyrrhiza glabra L. from 2000 to the present were searched with related keywords on Google Scholar, PubMed, Sciencedirect, Scopus electronic databases. The data obtained are listed under the headings of the viruses examined, including HIV, influenza viruses, hepatitis viruses, Herpes simplex virus, newcastle disease virus (NDV), rota virus, zika virus (ZIKV), varicella-zoster virus (VZV), tobacco mosaic virus (TMV), porcine reproductive and respiratory syndrome virus (PRRSV) ), flaviviruses, paramyxovirus type 1 in pigeons (PPMV-1), dengue virus, severe acute respiratory syndrome-associated coronavirus (SARS-CoV) and severe acute respiratory syndrome-associated coronavirus 2 (SARS-CoV-2/COVID-19). It has been shown that all of the viruses examined have datas on the antiviral activity of Glycyrrhiza glabra L. These investigations may assist in the design of structurally related compounds that may produce potent antiviral effects.