Diyet reçel üretiminde kullanılan tatlandırıcı kombinasyonlarının belirlenmesi
- Tez No: 34930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Diyet Reçeli üretiminde Kullanılan Tatlandırıcı Kombinasyonlarının Belirlenmesi Bilge KAVALCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Doç Dr. Nevzat ARTIK 1994, sayfa : 66 Jüri : Doç. Dr.Nevzat ARTIK : Prof. Dr. Bekir CEMERO?LU : Doç. Dr. Levent BAYINDIRLI Bu araştırmada vişne ve çilekten diyet reçeli üretimi için uygun tatlandırıcı kombinasyonunun belirlenmesi amacıyla 31 ayrı kombinasyon incelenmiştir. Bunun yanında kıvam verici maddelerden diyet reçel üretimi için uygun olan maddenin belirlenmesi i ne yönelik denemeler yapılmıştır. Tatlandırıcılardan sorbitol ve ksilitole ağırlık verilmiş, ancak aspartam, glycyrrhizin ve sakkarin gibi tatlandırıcılara da yer verilmiştir. Bu araştırmada en iyi sonuç, tatlandırıcı olarak ksilitol ve sorbitolu % 40 düzeyinde içeren diyet reçellerde elde edilmiştir. Duyusal testte beğenilen diyet reçellerden vişne reçelinde çözünür kuru madde % 55-60, çilek reçelinde ise % 50-55 olarak belirlenmiştir. Kıvam verici olarak en iyi sonuç düşük metoksilli pektinin kullanıldığı reçellerde elde edilmiştir. Ksilitol ve sorbitolle üretilen reçellerde renk istenen nitelikte elde edilmiştir. Ancak aspartam ve sakkarin kullanımı diyet reçel renginde olumsuz etki yapmıştır. Duyusal olarak ksilitol ve sorbitol içeren reçeller panel istlerce beğenilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Diyet reçel, sorbitol, ksilitol, aspartam, glycyrrhizin, sakkarin, düşük metoksilli pektin, tatlandırıcı
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF SUITABLE SWEETENER COMBINATION FOR DIET JAM PRODUCTION Bilge KAVALCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nevzat ARTIK 1994, 66 pages Jury : Assoc, Prof.Dr. Nevzat ARTIK : Prof. Dr. Bekir CEMEROGLU : Assoc, Prof. Dr. Levent BAYINDIRLI In this research total of 31 different sweetener combinations were examined to determine the suitable sweetener combination in diet jam production using sourcherry and strawberry. In addition consistency compounds were also tested to elucidate the most proper compound for good quality diet jam production. The sweeteners examined were mainly sorbitol and xylitole and aspartame, glycyrrhizin and saccharin were also taken into consideration. In this research good result were obtained in the case of containing 40 % xylitole and sorbitol used diet jam. In the organoleptic analysis desired diet jam soluble solid is 55-60 % for sourcherry jam where as 50-55 % for strawberry jam were determined. Low methoxyl pectin showed good consistency in diet jam as a consistency compounds. Desired color were obtained in the case of xylitole and sorbitol combination. But aspartame and saccharin showed color reduction in diet jam. In the organoleptic analyses panelist group accepted diet jam which produce with xylitole and sorbitol. KEY WORDS : Diet jam, sorbitol, xylitole, aspartam, glycyrrhizin, saccharin, low metoxyl pectin sweetener.