Anadolu'da ele geçen pişmiş toprak antefiks ve akroterler (Arkaik-Klasik Dönem)
Terrocotta antefixes and acroteria found in Anatolia (Archaic-Classical Periods)
- Tez No: 82065
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu tezin konusunu Anadolu'da bulunan pişmiş toprak antefiksler ve akroterler oluşturur. Anadolu kentleri ve Ege adaları, yapılarını süslemek için pişmiş toprak antefiks ve akroterleri üretmiştir. Anadolu tipleri, Batı Anadolu kıyısına yakın adaları da etkilemiştir. Adalarda görülen antefiks ve akroter tipleri form ve bezeme açısından Anadolu ile benzerlik gösterirler. Arkaik ve Klasik dönemde, Anadolu'da yatay sima yerine saçak kiremiti ve antefikslerin yer aldığı çatı sisteminin olduğu bilinmektedir. Hem Korinth tarzı pentagonal antefiksler hem de Lakonia tarzı yarımdaire antefiksler Anadolu'da M.Ö. 575 - 550 dolaylarında ortaya çıkar. Bu tiplere ilaveten palmet antefiksler de rağbet görmüştür. Anadolu'da pişmiş toprak akroterler kullanılmıştır. Volüt akroter, disk akroter, sfenks ve grifon akroter en popüler tiplerdir. Anadolu'da volüt akroter kullanımı gelenek halindedir. Arkaik dönemde Anadolu kentleri çeşitli tiplerde antefiks ve akroter üretmiştir. Buna karşılık muhtemelen ionia ayaklanması, Pers saldırıları ve Milet'in M.Ö. 494'de tahrip edilmesi gibi olaylar nedeniyle, Arkaik dönem sonrasına tarihlenen çok az malzeme vardır. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes the terracotta antefixes and acroteria found in Anatolia. The cities of Anatolia and the Aegean islands produced terracotta antefixes and acroteria to decorate their buildings. Anatolian types have influenced the islands close to the west coast of Anatolia. Therefore, the antefixes and the acroteria of the islands are similar by their form and decoration to Anatolia. The roof system which uses the antefixes and eaves tiles at the bottom of the slope instead of a lateral sima is documented in Anatolia in Archaic and Classical periods. Both the pentagonal form of Corinthian system antefixes and the semicircular form of Laconian system antefixes appear in Anatolia around 575 - 550 BC. Besides these types palmette antefixes were also popular. Terracotta acroteria were used in Anatolia. Fragments belong to volute acroteria, disc acroteria, sphinx and griffin acroteria have been found in Anatolia. The volute acroteria and the disc acroteria are the most popular types. There is a tradition for the use of the volute acroteria in Anatolia. To conclude, the cities of Anatolia produced varied types of the antefixes and the acroteria during the Archaic period. However, there is very little material dated to after the Arhaic period, probably due to the events such as Ionian revolt, assaults by the Persians, destruction of Miletus in 494 BC. IX