Feminist kuramın hukuka yansıması bağlamında: Eşitlik çerçeve yasası
Equal status act
  1. Tez No: 82064
  2. Yazar: VEYSEL GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Sistematik ve örgütlü bir mücadeleye feminizmle birlikte başlayan kadın hakları mücadelesi, 1960 sonrasında kadınların bir grup olarak algılanmasını takiben feminist kuramın en kapsamlı eserlerini vermeye başlamıştır. Artık günümüzde dünyanın birçok ülkesinde kadınlara karşı işleyen her türlü olumsuzlukları bertaraf edebilmek için projeler üretilmekte ve toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik eşitlik çerçeve yasaları çıkartılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, gelişmiş bazı ülkelerde olduğu gibi, Türkiye'de kadınların toplumsal yaşama tam ve eşit katılımlarını sağlayacak geniş kapsamlı hukuki bir temelin oluşturulması olmaktadır. Bu çerçevede birinci bölümde, kadın-erkek eşitsizliğinin tarihsel bir perspektifi sunulmaya çalışılmıştır. Burada eşitsizlik sorununun toplumsal ve kültürel yönü vurgulanmış ve“Eşitlik Çerçeve Yasasf'nın tarihsel ve sosyolojik bir temeli oluşturulmaya çalışılmıştır. ikinci bölümde, ”eşitlik“, ”adalet“ ve ”sosyal adalet“ kavramları üzerinde durulmuştur. Bu kavramların farklı uygulama biçimleri ele alınmış ve bu yaklaşımların ”Eşitlik Çerçeve Yasası“ karşısındaki işlevsellikleri ya da yetersizlikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm ise, ”Eşitlik Çerçeve Yasasfnın genel ve esnek bir çerçevesini çizmeyi amaçlamaktadır. Burada Yasanın felsefi ve hukuksal temelleri yanı sıra amacı ve metodolojisi, içerdiği tanımlar ve kapsamı belirlenerek hukuksal bir temel oluşturulmaya çalışılmıştır. 177
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The women's rights struggle, which started its systematic and organized fight as feminism, has begun to produce the most comprehensive works of the feminist theory after the 1960s in which the women were considered as a separate group. Therefore, nowadays many projects have been being produced and the“Equal Status Acts”have been issued to eliminate sex discrimination in many countries. The aim of this study is to determine the wide-scale legal base for full and equal women participation in society in Türkiye as it is the case in the developed countries. In this context, the historical perspective of the men-women inequality is presented in the first chapter. Besides the social and cultural aspects of the inequality question is emphasized and the historical and sociological basis of the Equal Status Act is attempted to be defined here. The second chapter focuses on the concepts of“equality”,“justice”and“social justice”. In this chapter, different practical forms of these concepts and their functionalities or handicaps before the Equal Status Act are tried to be determined. The third chapter attempts to create a general and flexible framework of the Equal Status Act. This study does not only explain the philosophical and legal basis of the Act, but also tries to compose legal base by defining its methodology, scope and contend. ??? - "^^ ' 178