Spora katılımın 5-6 yaş çocuklarda öz düzenleme ve oyun becerilerine etkisinin karma desen ile incelenmesi
Investigation of the effects of participation in sports on self-regulation and play skills of 5-6 years old children with mixed design
  1. Tez No: 820651
  2. Yazar: MERVE ARATEMÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE YILDIZ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çocukların sağlıklı büyümesinde ve gelişmesinde özellikle okul öncesi dönemde gerçekleştirilen sportif aktiviteler disiplin, özgüven, sorumluluk gibi özellikler kazandırmasıyla çocuğun yaşamında büyük etkiler bırakabilmektedir. Çalışmada, 5-6 yaş grubu çocuklarda 8 haftalık uygulanan sportif etkinliklerin öz düzenleme ve oyun becerilerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmaya, Manisa ve Muğla illerinde sportif etkinliğe katılan 5-6 yaş 30 çocuk deney grubu, herhangi bir sportif etkinliğe katılmayan 30 çocuk kontrol grubu olarak katılım sağlamıştır. Araştırmada, ön test ve son test ölçmelerin yapıldığı yarı deneysel bir yöntem olan kontrol gruplu model kullanılmıştır. Ayrıca karma yöntem tasarımlarından iki aşamadan oluşan nitel ve nicel bileşenlerin eşit ağırlığa sahip olduğu eşzamanlı uygulanan Kısmen karma Eşzamanlı Eşit Statülü Tasarımdan yararlanılmıştır. Nicel verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Erol ve İvrendi (2018) tarafından geliştirilen 4-6 yaş çocuklarına yönelik Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği (anne formu) ve Fazlıoğlu, Ilgaz ve Papatğa (2013) tarafından geliştirilen Oyun Becerileri Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Nitel veriler araştırmacı tarafından oluşturulmuş açık uçlu sorulara verilen cevaplar ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 26.00 paket programından yararlanılmıştır. Nitel veriler, içerik analizi ile değerlendirilmiş kodlardan temalara ve kategorilere ulaşılmıştır. Elde edilen veriler incelendiğinde, deney grubunda cinsiyete göre oyun becerileri ve öz düzenlemede farklılıklar tespit edilmiştir. Kardeş durumuna göre hem deney grubu hem kontrol grubunda her iki testte de anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının ön test – son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında her iki grubun da anlamlı düzeyde gelişim gösterdiği ancak deney grubunda uygulanan sportif etkinliklerin, kontrol grubuna göre öz düzenleme ve oyun becerilerinde daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the healthy growth and development of children, especially in the pre-school period, sports activities can have a great impact on the child's life by providing features such as discipline, self-confidence, and responsibility. In the study, it was aimed to examine the effect of 8-week sportive activities on self-regulation and play skills in children aged 5-6 years. 30 children aged 5-6 years participating in sports activities in Manisa and Muğla provinces participated in the research and 30 children who did not participate in any sports activities as a control group. In the research, a control group model, which is a quasi-experimental method in which pre-test and post-test measurements are made, was used. In addition, the Partially Mixed Concurrent Equal Status Design, which is a mixed method design and consists of two phases, in which the qualitative and quantitative components have equal weight, was used. The personal Information Form, Self-Regulation Skills Scale (mother form) for 4-6 year -old children developed by Erol and İvrendi (2018), and Play Skills Assessment Scale developed by Fazlıoğlu, Ilgaz, and Papatğa (2013) were used to collect quantitative data. Qualitative data were obtained by the answers given to the open-ended questions created by the researcher. SPSS 26.00 package program was used in the analysis of quantitative data. Qualitative data were evaluated by content analysis and themes and categories were obtained from the codes. When the obtained data were examined, differences in play skills and self-regulation were found in the experimental group according to gender. According to the sibling status, significant differences were found in both the experimental group and the control group in both tests. When the pre–test- post-test mean score averages of the experimental and control groups were compared, it was determined that both groups showed significant improvement, but the sports activities practiced in the experimental group were more effective in self-regulation and game skills compared to the control group.