شرح القصيدة المضرية للشيخ عمر بن سليمان الكردي، من علماء القرن 12ه: دراسة وتحقيقاً.
Mazarıya şiirin açıklaması (Süleyman Al-Kurdi Al-Basri, çalışma ve inceleme)
- Tez No: 820652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ömer b. Süleyman el-Kürdî el-Basrî'nin şerhi, Şerefuddîn Muhammed b. Saîd el-Bûsîrî'nin el-Kasîdetü'l-Mudariyye isimli şiirine yazılmış en önemli şerhlerdendir. Müellif Bûsîrî'nin şiirini güzelce şerh etmiştir. Esere herhangi bir giriş yazılmamış, doğrudan birinci beyit yazılarak şerhe başlanmıştır. Açıklamalar, kelime ve terkipler üzerine yapılan yorumlar ve kelimelerin irabı şeklinde iki bölümde yapılmıştır. Kelimelerin manası verilirken lafzın manalarına dair eşsiz güzel yorumlar yapılmıştır. Beytin toplu manası verilmiş, edebi sanatlara dair açıklamalar yapılmış, ihtiyaç olan noktalar açıklanmış, fayda veya uyarı içeren bir başlık zikredilmiştir. Eser naslar ve alimlerin sözlerinden hareketle Hz. Peygambere salât getirmenin keyfiyetinin incelenmesi ile bitmiştir. Bûsîrî ve el-Kürdî'nin şahsi-ilmi hayatları ve yaşadıkları dönemle ilgili bilgi verilirken betimleyici tarihsel yöntem kullanılmıştır. Metnin yazımı, modern imla kurallarına göre harekelenmesi, nakledilen görüşlerin asli kaynaklardaki yerlerinin gösterilmesi ve metinde tartışılan konularla ilgili dipnotta bilgi verilirken talik ve tahkik yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan sonuçlardan önemlileri şunlardır: Müellifin Hz. Peygamber ve sahâbeyi himmet cömertlik, cesaret ve güç gibi yönleriyle başka varlıklara benzetirken benzetme ve istiareyi eşsiz bir şekilde kullandığı tespit edilmiştir. Davet ve dini metodunu açıklamak için istiareyi mahirce kullanmıştır. Sahâbenin yeni dinin mesajlarının diğer bölgelerdeki insanlara ulaştırma hususundaki çabalarını açık bir şekilde zikretmiştir. Nübüvvet makamının şümul ve büyüklüğüne işaret ederken kinaye ve lafzı güzelleştirici unsurları kullanmıştır. Bütün bunlara ilaveten müellif irab ve sarfla ilgili açıklamalarını manayı ve muradı tespit etme amacıyla kullanmıştır. Müellifin bütün bunları yüksek dilbilimsel anlayışı ile yapmış olması eşsiz bir lügat bilgisi, geniş bir edebî şer'î kültüre sahip olduğuna delalet etmektedir.
Özet (Çeviri)
This explanation of Sheikh Suleiman Al-Kurdi Al-Basri is considered one of the most valuable explanations on“Mudariyyah Poem”of Sheikh Sharaf Al-Din Muhammad bin Saeed Al-Busairi. The author, May God Almighty have mercy on him, excelled in explaining it. He began to explain it without an introduction and mentioned the first verse, then he began to explain it, and his explanation is divided into two parts, the first in his commentary on the poetic verse, an explanation of the vocabulary and structures, and the second in the syntax of poetry. The extracted from the house, and if there is an eloquence in the house that he mentioned, or an issue that needs a clarification between it, and he mentions a title for that with a benefit or a warning, then he concluded his explanation by explaining how to pray for the Prophet, peace be upon him, and what was mentioned in that of the manners in the texts or from the scholars, The researcher followed the historical descriptive-historical approach when presenting the biographies of the two Sheikhs Al-Busiri and Al-Kurdi and defining their scientific and scientific biography and their era, and the scientific method used in the investigation and commentary in the investigated section, from copying the text and adjusting it according to modern spelling rules, attributing sayings and sayings to their meanings, and discussing the issues presented in the text, The search results were as follows: The research showed the author's creativity in similes and metaphors that he employed in likening the Messenger, PBUH, and the honorable companions with meanings that include energy, beauty, generosity, courage and strength. He excelled in employing metaphors in explaining his call, the methodology of his religion, and describing the honorable Companions, and their efforts in spreading the call and delivering it to the whole world. He was also good at using euphemisms and verbal improvements in explaining the meanings that indicate the comprehensiveness and greatness of the Prophet PBUH. In addition to the author's use and employment of all the grammatical and morphological aspects of words to serve the meaning and clarify the intent, all of this in an interesting style, indicating the high linguistic sense and his broad literary religious education.