In-situ Diagnostik von Zeolithbildungsprozessen auf Basis der Messung von Ultraschalldämpfung und -geschwindigkeit
Zeolit oluşum süreçlerinin ultrasonik ses sinyal zayıflama ve hız ölçümüne dayalı olarak takibi
- Tez No: 820729
- Danışmanlar: PROF. DR. WİLHELM SCHWİEGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, ultrasonik zayıflama ve hız ölçümü yoluyla zeolit sentezi incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, ultrasonun zeolit sentezinin proses kontrolü için bir teşhis yöntemi olarak kullanılıp kullanılamayacağını ve bilgi olup olmadığını belirlemektir. Reaksiyon kinetiği ve mekanizması ile ilgili bilgiler in - situ ultrasonik sonuçlardan elde edilebilir. Seçilen sentez teknikleri, sol jel ve kolloidal sentez yoluna göre zeolit A'nın hidrotermal sentezi, silikalit-1'in kolloidal sentezi ve CuBTC'nin solvotermal senteziydi. Sol-jel sentezinde in situ ultrasonik veriler ile kristalinite gelişiminde ve kolloidal sentezde ürün miktarındaki artışla birlikte. Ultrasonik hız, sıvı fazdaki kimyasal ve fiziksel değişikliklere (örn. iyon konsantrasyonu, yoğunluk ve sıcaklık) daha fazla yanıt veriyordu. Ultrasonik zayıflamanın katı fazdaki değişikliklerle daha iyi korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Böylece ultrasonun uygulanabilirliği, hem sıvı fazda hem de katı fazda zeolit kristalleşmesi sentezindeki değişiklikleri izlemek için tanısal bir in-situ yöntem olarak gösterilmiştir. Zeolitlerin kristalleşme süreçlerinde genellikle başlangıçta metastabil bir faz oluşur ve bu faz sonunda istenmeyen kararlı bir faza dönüşür. Bu nedenle, arzu edilen Sentez sürecinin kristalizasyonunu uygun maliyetli, sağlam ve basit bir şekilde takip etmek şekilde. Bu çalışmadaki tüm sentezlerde, kristalizasyonun başlangıcı ve sonu ile inkübasyon süresi ve kristalleşme süresi yerinde doğru bir şekilde tespit edilebilmiştir. Böylece yönteminin sadece laboratuvar sentezinde değil, aynı zamanda proses kontrolü için de uygun olduğu bulunmuştur. büyük endüstriyel uygunlukta. Elde edilen çok sayıda veri noktası sayesinde, aktivasyon enerjisi ve reaksiyon hızı veya sırası gibi kinetik veriler minimum hata ile basit ve güvenli bir şekilde elde edilebilmiştir. In - situ analiz sayesinde sentez bozulmamış ve ex - situ analiz için gereken büyük veri miktarına rağmen veriler hızlı bir şekilde analiz edilebilmiştir. Böylece, tanısal ultrasonun kinetik verilerin korunması için bir araç olarak da kullanılabileceği gösterilmiştir. Burada uygulanan ultrason teknolojisi yapıya duyarlı bir analiz yöntemi olmamasına rağmen, sonuçlardan ağlamanın seyrine ilişkin önemli bilgiler elde edilebilmiştir. tallizasyon gelişimi. Bu çalışmada ultrason ölçümünün kullanılmasıyla, tallizasyonun gelişimine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir. zeolitlerin ve MOF'ların kristalizasyon süreçleri elde edilebilir ve daha iyi anlaşılabilir in-situ ultrasonik izlemenin çalışmasına ilişkin veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work the synthesis of the zeolite by means of measurement of ultrasonic attenuation and velocity were examined. The aim of this study was to determine whether ultrasound can be used as a diagnostic method for process control of zeolite synthesis and if information regarding the reaction kinetics and mechanism can be obtained from the in - situ ultrasonic results. The selected synthesis techniques were the hydrothermal synthesis of zeolite A, according to the sol gel and the colloidal synthesis route, the colloidal synthesis of silicalite-1 and the sol- vothermal synthesis of CuBTC. In situ ultrasonic data correlated in the sol-gel synthesis with the development of crystallinity and in the colloidal synthesis with an increase in the amount of product. The ultrasonic velocity was responding more to the chemical and physical chang- es (e.g. ion concentration, density and temperature) in the liquid phase. The ultrasonic atten- uation was found to correlate better with the changes in the solid phase. The applicability of ultrasound was thereby demonstrated as a diagnostic in-situ method to monitor the changes in the synthesis of zeolite crystallization in both the liquid phase and the solid phase during the whole crystallization process. In crystallization processes of zeolites a metastable phase is often initially formed, which eventually transforms into an undesired stable phase. For this reason, it would be desirable to follow the crystallization of the synthesis process in a cost effective, robust and simple way. In all syntheses in this work, the beginning and the end of the crystallization and the duration of incubation and crystallization time could be accurately detected in situ. Thus, the method was found to be suitable for process control, not only in laboratory synthesis but also in the large industrial suitable. Due to the resulting high number of data points, kinetic data such as activation energy and reaction rate or order could be obtained in a simple and safe manner with minimal error. Due to the in - situ analysis, the synthesis was not disturbed and the data could be analyzed quickly in spite of the large data amount required for an ex - situ analysis. Thus, it could be shown that diagnostic ultrasound may also be used as a tool for maintenance of kinetic data. Although the ultrasound technology applied here is not a structure-sensitive method of anal- ysis, important information could be obtained from the results concerning the course of crys- tallization development. Through the use of ultrasound measurement in this work important information regarding the crystallization processes of zeolites and MOFs could be achieved and a better understanding of the operation of the in - situ ultrasonic monitoring are obtained.