Foliküler lenfomalarda stathmin-1 profili ve moleküler bulguların uyumu
Stathmin-1 profile in follicular lymphomas and its correlation with molecular findings
- Tez No: 433427
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH KAYGUSUZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Patoloji, Pathology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Foliküler lenfomalar (FL), sentrosit ve sentroblastlardan oluşan, neoplastik foliküllerden meydana gelen, yavaş seyirli non-Hodgkin lenfomalardır. Olguların yaklaşık %60-90'ında t(14;18)(q32;q21) BCL2 rearranjmanı, %10-15'i kadarı ise BCL6 t(3q27) rearranjmanı içermektedir. Histopatolojik bulguların yanı sıra immünohistokimyasal olarak BCL2, CD10 ve BCL6 pozitiflikleri tanısaldır. Histolojik derecenin artması ile bu belirteçlerin pozitifliği azalmakta ve tanısal güçlük oluşmaktadır. Stathmin-1 mitozda mikrotübül destabilize edici kritik role sahip bir protein olup son dönemlerde birçok kanser türünde eksprese olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmada amaç foliküler lenfomalarda stathmin-1 ekspresyon profilinin tanıdaki rolü, klinikopatolojik bulgular ile korelasyonu ve moleküler BCL2, BCL6, IgH, 1p36/1q21 ile uyumunu araştırmaktır. Materyal-Metod: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşiv kayıtları taranarak, 2005-2013 yılları arasında FL tanısı almış 81 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Olguların tanı anındaki yaş ve cinsiyet bilgileri, histolojik grade'leri, BCL2, BCL6, CD10, Ki67 immünprofilleri kaydedilmiştir. Seçilen 81 FL olgusundan makroarrey parafin blokları hazırlanmış immünhistokimyasal Stathmin-1 ve Floresan İn-Situ Hibridizasyon (FISH) yöntemi ile BCL2, BCL6, IgH, 1p36/1q21 araştırılmıştır. Sonuçlar: Çalışmamızda değerlendirilen 81 FL olgusunun yaş ortalaması 58 (25-90), Erkek/Kadın oranı 1:1.07'dir. Hasta profili ileri yaş grubudur. Kadınlarda hafif bir oransal fark ile daha sık görülme eğilimindedir. Serimizdeki olguların %87'si (71) nodal, %13'ü (10) ekstranodal tutulum göstermektedir. Çalışmamızda nodal/ekstranodal tutulum ile karşılaştırdığımız diğer klinikopatolojik, immünohistokimyasal ve moleküler parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Histopatolojik olarak çalışmamızdaki olguların %6.2'si grade 1, %56.8'i grade 2, %25.9'u grade 3A, %11.1'i grade 3B'dir. İstatistiksel olarak histolojik grade arttıkça immünohistokimyasal olarak Stathmin-1 pozitifliğinin arttığı (p=0.001), BCL2 pozitifliğinin azaldığı saptanmıştır (p=0.009). BCL2 ve BCL6 rearanjmanı düşük grade'li olgularda daha sık gözlenen bir bulgudur (p=0.045, p=0.048).
Özet (Çeviri)
Introduction: Follicular lymphoma (FL) is a challenging indolent lymphoma of follicle centre B lymphocytes with heterogeneous morphology and immunophenotype. About 60-90%of cases have t(14,18) (q32;q21) creating BCL2 rearrangement whilst, 10-15%of cases carry 3q27 abnormality causing BCL6 rearrangement. Besides histopathology, immunohistochemical positivity of BCL2, CD10 and BCL6 are helpful diagnostic markers. The expression rate of the characteristic markers may vary with the histological grade, and this could complicate the accurate diagnosis. Stathmin 1 is a microtubule destabilizer and plays a critical role in the regulation of mitosis. Recently, found to be overexpressed in many types of human cancers. The aim of this study was to assess stathmin 1 status, its correlation with clinicopathological parameters, its role as a diagnostic marker and molecular BCL2, BCL6, IgH, 1p36/1q21 gen aberrations in FL. Methods: The cases diagnosed between 2005-2013 years were selected from the archive of Ankara University department of pathology. Macroarray parafin blocks containing 81 FL cases were built. Stathmin 1 was performed by immunohistochemistry, BCL2, BCL6, IgH, 1p36/1q21 by FISH on macroarray slides. Results: The mean age of the 81 FL patients in our study was 58 (25-90). M:F ratio was 1:1.07. The patient profile involves older age group. It tends to be seen in women more often with a slight proportional difference. 87% of the patients in our series have (71) nodal, 13% of them (10) shows extranodal involvement. There were no significant association between the nodal/extranodal involvement that we compared with the other clinicopathological, immunohistochemical and molecular parameters. Histopathological examination of the patients in our study revealed 6.2% grade 1, 56.8% grade 2, 25.9% grade 3A, 11.1% grade 3B. Statistically Stathmin-1 positivity increased with the increased histological grade (p=0.001), while BCL2 positivity has decreased with it (p=0.009). BCL2 and BCL6 rearrangement were more frequently seen finding in the low grade cases (p=0.045, p=0.048).